• PAYLAŞ

Hangi Besinler Bebeklere Gaz Yapar ?

  • 03/08/2016 - 21:09
  • 0 Yorum
  • 914 görüntüleme

Anne babaların en büyük kabusları arasında olan gaz sancısı problemi bir çok bebekte görülür. Bebeklerin gaz problemi yaşamasının temel nedeni aldığı besinlerden kaynaklanır. Bu nedenle bebeklere gaz yapan besinlerin hangilerinin olduğunu bilirseniz bu sorunu olağandan çok daha az yaşanmasını sağlayabilmeniz mümkün.

Bebeklere gaz yapan besinler

-Anne sütü: 

Bebeklere doğumdan sonraki ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi gerekmektedir. Anne sütünde bir bebeğin ihtiyacı olan her şey bulunmaktadır. Bebekler tarafından hazmının kolay olması da anne sütünü çok daha avantajlı duruma getiriyor. Ancak bazı hallerde anne sütüne gaz yapan bakterilerin bulunması mümkündür. Bu durum annede görülen ciddi gaz problemleri, sigara, kahve, turunçgiller ya da gazlı içeceklerin anne tarafından oldukça fazla tüketilmesine bağlı olarak gelişmektedir. Yenilen ve içilen şeyler anne sütüyle direk bebeklere de geçer. Dolayısıyla emziren anneler bu süre boyunca gaz yapan besinlerden mutlaka uzak durmalıdır.

-İnek sütü: 

İnek sütü bebeklere hem de annelere gaz yapabilir. Bu neden dolayı  özellikle bir yaşından önce bebeklere inek sütü vermeyin. Emziren annelerde bu süre içinde siz de inek sütü tüketmemelisiniz.

-Yoğurt: 

Bebeklerin gelişimi için son derece gerekli olan yoğurt içeriğinde bulunan laktoz sebebiyle bebeklere gaz yapabilir. Bu durumun yaşanmaması için  bebeklere laktozsuz yoğurt yada probiyotik yoğurt vermeyi  denemelisiniz.

hangi-bedinler-bebeklere-gaz-yapar

-Baklagiller: 

Nohut, mercimek, fasulye, barbunya, bakla, gibi baklagiller son derece besleyici olmalarına rağmen bebeğinize gaz yaparlar. Baklagilleri haşladıktan sonra ezerek bebeğinize yedirebilirsiniz gaz sorununu önlemek için suyunu süzdükten sonra 1 gece daha soğuk suda bekletmelisiniz. Eğer suda bekletmek gibi bir  zamanınız yoksa haşlama suyunun içine bir tatlı kaşığı karbonat atabilirsiniz. Bu sayede bebeklerin gaz sancısı çekmesini önlemiş olursunuz.

-Sebzeler: 

Brüksel lahanası,  lahana, enginar, brokoli gibi sebzeler bebeklere gaz yapan sebzelerdir. Bu sebzeleri hazırlarken haşlama suyuna bir miktar kimyon katarak pişirmeyi denerseniz gaz miktarı azalır.

-Meyveler: 

Erik, armut, elma, şeftali gibi meyveler bebeklere oldukça gaz yapabilir.

Gaz problemini nasıl çözülür ?

Bebeğinizde sürekli olarak gaz sorunu varsa bebeğinizi rahatlatmak için şunları yapın:

-Bebeğinizi ilk olarak sırt üstü yatırın ve bebeğinizin bacaklarını sanki bisiklet pedalı çeviriyormuş gibi sürekli hareket ettirin.

-Yüzükoyun olarak kucağınıza yatırın ve sırt kısmını dairesel hareketlerle masaj yaparak ovalayın.

-Omuzunuz üzerinde dik pozisyonda tutun ve bebeğinizin sırtına hafifçe vurarak gazını çıkarın.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉