• PAYLAŞ

Hepatit C Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılır ?

  • 03/08/2016 - 21:25
  • 0 Yorum
  • 897 görüntüleme

Bir tür karaciğer hastalığı olan Hepatit C, HCV olarak adlandırılan virüsünün neden olduğu enfeksiyon nedeni ile meydana gelir. Hepatit C hastalığı genel olarak birkaç hafta süren hafif belirtilerden, hayat boyu devam edebilecek ciddi bir hastalığa kadar çok çeşitli hastalıkların oluşuma neden olması ile bilinir.

Hepatit C hastalığı genel olarak kan ile bulaşan bir hastalıktır. Hastalık akut türünde olabileceği gibi aynı zaman da kronik de olabilir. Akut hepatit, virüsle temas olduktan aşa yukarı 6 ay içinde meydana gelir ve oldukça kısa sürelidir. Akut hepatit teşhisi konulmuş hastaların %80’inde hastalığa sebep olan enfeksiyon kronikleşir. Kronik hepatit hastalığı hayat boyunca devam eder ve bunun yanı sıra ciddi hastalıklara, kimi durumlarda ise ölüme neden olabilmektedir.

hepatit-c-nedir-tedavisi-nasıl-yapılır

Hepatit C hastalığı öpüşme, sarılma, öksürme, yeme-içme, hapşırma, aynı eşyaları kullanmak gibi eylemler sonucunda asla bulaşmaz. Hepatit virüsü genel olarak, virüs taşıyan bir hastanın kanının diğer kişinin vücuduna temasıyla bulaşır. Sağlık sektöründe çalışan personele kaza sonucunda batan iğnelerden, damar yolu ile uyuşturucu kullanan kişilerin ortak kullandıkları iğnelerden, diş fırçası, jilet ve buna benzer kişisel aletlerin ortak kullanılması sonucu ve anneden bebeğe de geçebilir. Hastalığın cinsel yollarla bulaşma riski ise yok denecek kadar azdır.

Hepatit C Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Hepatit C virüsü herhangi bir belirtiye neden olmaz. Virüse maruz olmuş kişiler bu durumu maalesef karaciğer hasarı kendini iyice göstermeye başladığında yapılacak olan testlerle fark edebilirler. Hastalığın tanısı tam yapılabilmesi için öncelikle, vücutta üzerinde HCV virüsüne karşı geliştirilmiş olan antikorlar taranır. Anti-HCV olarak bilinen bu test sonucunda, sonuç eğer pozitif çıkarsa sonucu bir kez daha doğrulamak için ikinci bir test daha uygulanır. Bu testin yapıldığında sonuç gene pozitif çıkması halinde kişinin virüs taşıdığı netleşir. Ancak uygulanan bu testler vücutta enfeksiyonun hala devam edip etmediğine yönelik kesin bilgi vermez.

Kronik Hepatit C  tedavisinde, virüsü yok etmek üzere ilaçlar kullanılır. Yeni nesil olan bu ilaçlar sayesinde tedavide başarı oranları günümüzde  oldukça yüksektir. Doğru tedavi uygulanması ile yakalanılan hastalığın tamamen iyileşme şansı %75 oranlarındadır. Hastalıkta erken dönemde teşhis konulmuş ise bu oran çok daha yüksek olduğunu belirtmemiz gerekir. Hepatit hastalığının tedavisi genel olarak 1 yıl kadar sürer. Tedavi süresince hedeflene enfeksiyonun tamamen iyileşmesi, hastalığın ilerlemesinin kesinlikle durdurulması ve karaciğer dokusunda olan hasarın iyileşmenin sağlanmasıdır. Hepatit C hastalığının günümüzde % 90 oranlarında 1 yıl kadar sürer.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉