• PAYLAŞ

HummingBad Virüsünden Korunmanın Yolları

  • 16/07/2016 - 15:42
  • 0 Yorum
  • 665 görüntüleme

Teknoloji yazılarımızın bir çoğunda sizlere virüsler konusunda uyarılarda bulunuyoruz yakın zaman da Android cihazları hedef alan ve şu ana kadar resmi makamlardan açıklanan rakamlara göre 10 milyon civarı virüsten etkilenmiş sistem bulunmakta. Rakamlara baktığınız da oldukça korkutucu gözükse de dünyada kullanılan cihazların sayısı milyarlarla ifade edildiğini göz önünde bulundurursak henüz alınacak önlemler için geç değil diyebiliriz. Virüsler genel de kullanıcıların haberi olmayacak şekilde dizayn edilirler ve sitemlerine virüs bulaşan kesimlere baktığınız da inanması güç ama yazılım mühendislerinden, bilişim uzmanlarına kadar bir çok kişinin cihazında görülebiliyor. Bir anlık hata veya dikkatsizlik sonucu cihazınıza virüs bulaşması oldukça olası bir durum.

içerikHummingBad-virusu-korunma

HummingBad, virüsü şu ana kadar 10 milyondan fazla cihazı tamamen ele geçirmiş durumda. Peki bu zararlı yazılımdan tamamen kendimizi  korunmak için neler yapmamız gerekiyor ? Sizlere bu konuda yardımcı olacağını düşündüğümüz birkaç önerge hazırladık.

HummingBad, yayılma hızına bakıldığın da endişe verici bir yazılım olsa da, emin olmalısınız ki dünyanın sonu değil.  Son derece basit birkaç adımı izleyerek bu yazılımın sisteminizi ele geçirmesine dur diyebilir veya böyle bir tehdide karşı önlem alabilirsiniz. Alacağımız önlemlerin en başın da Android cihazınızı kesinlikle root etmeyin.

HummingBad, incelendiğin de gerçekten oldukça sinsi bir yazılım. Eğer Android cihazınızın root ettiyseniz yani kök dizinlerine erişiminiz açıksa, HummingBad’in de aynı erişime yetkisi var demektir ve siz farkında daha farkında olmadan zararlı yazılımları sisteminize yükler. Eğer telefonunuzu root etmeden kullanıyorsanız, yani cihazınızın kök dizinlerine erişiminiz yoksa, HummingBad  bu seferde normal görünen bir uygulamayı taklit edecek ve sizi kandırmaya çalışacaktır.

Bilinmeyen kaynaklardan uygulama yüklemeyin

Çoğumuzun telefonunda kullanıma başlar başlamaz otomatik olarak dış kaynaklardan bir yazılım indirme seçeneği otomatik olarak işaretlidir ve Android cihazların tamamı standart olarak dış kaynaklardan herhangi bir uygulama yüklenmesine kapalıdırlar. Ancak bu durum kullanıcı seçeneği kapatması ile değiştirilebilir. Bu seçeneği kapatmak telefonunuzu gerek korsan yazılımlar gerekse başka durumlar tamamen tehlikelere açık duruma getirecektir. Eğer ne yüklediğiniz yazılımı iyi kontrol edebilecek bilgiye sahip değilseniz, dış kaynaklardan kesinlikle uygulama yüklemeyin.

Cihazınızı güncel tutun

Sağlanan verilere bakıldığın da , HummingBad virüsünün eski Android sürümleri üzerinde daha rahat çalıştığını ortaya koyuyor. Android cihazlar içinde son sürüm olan Marshmallow yükü olanlar, zarar görmüş cihazlara bakıldığın da sadece %1’lik gibi azınlık olan bir kısmı işaret ediyor. Hem sisteminizin verimli çalışması hem de cihazsınızı korsan yazılımlardan uzak tutmak için her zaman güncel olarak cihazınızı kullanmalısınız.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉