• PAYLAŞ

İnstagramdan Satış Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

  • 17/02/2017 - 09:15
  • 0 Yorum
  • 1694 görüntüleme

İnstagramdan Satış Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

İnternet hayatımızı baştan aşağıya şekillendirmeye devam ediyor. Tüm sosyal hayatımız şu an için internet üzerinden işliyor. İnsanlar arkadaşları ile edecekleri muhabbetleri burada gerçekleştiriyor. Gelecekte iki insanı yan yana oturup konuşurken görmeme ihtimalimiz var. Bir topluluk içinde mutlaka sürekli telefonu ile oynayan insanlar var. Belki de sizde onlardan birisi olabilirsiniz. Günümüzde giderek artan internet kolaylıklarından birisi de internetten satış yapmak ya da bir şeyleri satın almaktır. Çok farklı yöntemleri kullanarak satışı için belirlemiş olduğunuz herhangi bir ürünü internet üzerinden satabilirsiniz. Bir e-ticaret sitesi kurabilir ya da İnstagram gibi popüler bir resim uygulamasını kullanarak ürün satışı gerçekleştirebilirsiniz.

İnstagram artan popülaritesi sayesinde Facebook tarafından satın alması ile birlikte daha güçlü bir yapıya kavuşmuş oldu. Bu yapısı ile dakikada yaklaşık on bin fotoğraf paylaşılan uygulamanın sadece fotoğraf paylaşım uygulaması olmadığı artık herkes biliyor. Özellikle dijital pazarlamanın gelişmesi ile birlikte bir satış mağazası olarak kullanılan çok sayıda profil bulunuyor. Hatta İnstagram üzerinden popüler olmayı başarmış insanlara ücret ödenerek satılacak ürünleri ve hesabın tanıtılması isteniyor. Anlayacağınız tek taraflı çalışan bir sistem değil. Birçok bu sayede farklı gelir kaynakları edinmiş oldu. Bu geleceğin internette olduğunu bizlere bir kez daha ispat ediyor. Şimdi sizlere İnstagram üzerinden satış yaparak para kazanmanız için yapacaklarını maddeler halinde detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız. Biz sizlere adımları aktaracağınız uygulayıp onu kazanca dönüştürmek size kalıyor.

Marka adınızı belirleyin

Dünya üzerinde büyük şirketlerin birçoğunun adı insanların aklında tutması kolaydır. Sizde satış ağı için oluşturacağınız İnstagram hesabını oluştururken akılda kalıcı bir marka adı belirlemelisiniz. Bu adı belirlemek için satacağınız ürün ile ilgili isimler düşünüp bir kağıda bunları yazın. Ardından bu isimleri kolaylık ve akılda kalıcılık özelliklerine göre elemesini gerçekleştirin. Elinizde kalan isimler hakkında çevrenizde araştırmalar yapın. Ve son olarak kararınızı verin. Yapacağınız tüm fotoğraf paylaşımlarında bunu kullanmaya ve insanların aklına sokmaya odaklanın. Bir kez markayı oluşturabilirseniz gerisi kendiliğinden gelecektir.

Fotoğraf paylaşımı

İnstagram uygulaması bir fotoğraf paylaşım sistemidir. Bu sistemi kullanarak satış yapmak için sürekli güzel ve planlanmış fotoğraflar paylaşmalısınız. Fotoğraf çekme teknikleri konusunda kendinizi geliştirmelisiniz. Nesnelerin nasıl durmaları gerektiğini ve onları insanlara nasıl ulaştıracağınız konusunda dikkatli davranmalısınız. Renk uyumuna dikkat etmeli ve uygulamanın size sunmuş olduğu efektleri en güzel şekilleri ortaya çıkarmak için kullanmalısınız. Satışını yapmak istediğiniz ürünün fotoğrafını açıklayıcı, net, etkileyici ve yüksek kalite ile çekmelisiniz. Bu şekilde çekerek paylaşımını yaptığınız fotoğraflar sizin satış potansiyelinizin artması konusunda size yardımcı olacaktır. Ve mutlaka bir önce bahsetmiş olduğumuz marka fotoğrafınızı resmin bir köşesine iliştirmelisiniz. Bu kısım sizin vitrininizi oluşturacaktır.

Satacağınız ürünü belirleyin

Bir mağaza oluşturmak ve satış yapmak için yapmanız gerekenleri sizler ile paylaşmaya çalıştık. Bunların hiçbir göründüğü kolay değil. En zor kısımlarından birisi ne satacağınızı belirlemek olacaktır. Çünkü satacağınız ürün sayesinde kazanç elde edebileceksiniz. Satılmayan bir malzeme için bu çalışmaları yapmak saçma olacaktır. İnstagram üzerinde sıklıkla tercih edilen ürün satışları genellikle moda ve güzellik malzemeleri için olmaktadır. Bu hesaplara online butik adı verilmektedir. Eğer sizde bu gibi bir hesap açacaksanız o hesapları bularak biraz inceleme yapmanız faydalı olacaktır. En çok tercih edilen ürünleri bulmak ve onların nasıl pazarlanacağını öğrenmek için bu hesaplar size yardım edecektir. Bunları örnek alın ancak onlara küçük yenilikler ve farklılıklar eklemeyi ihmal etmeyin.

İnstagram hesabını diğer hesaplar ile bağlayın

Sosyal medya sadece tek bir uygulamadan oluşmuyor. Çok sayıda site bu sosyal ağın içerisine bulunuyor. Ve bir çok tek bir medya üzerinde yoğunlaşmayı tercih ediyor. Yani sizin ürünlerinizi alacak bazı kişilerin İnstagram da olmama ihtimalleri var. Bu nedenle onlara da erişmeniz gerekiyor. Yapmanız gereken diğer sosyal medya ağlarında hesaplar açmak ve İnstagram hesabınızı onlara bağlamak olmalıdır. Bunun için internet üzerinde kullanabileceğiniz sayısız sistem var. Tek bir tuş işe tüm hesaplarınızda paylaşım gerçekleştirebilirsiniz. Size tavsiyemiz Facebook, Twitter’ı sıklıkla kullanmanız ve ürünleriniz hakkında açıklamama yapmak için bir blogger hesabı açmanız olacaktır. Sosyal ağ sayınız ne kadar artarsa müşteriniz de aynı oranda artacaktır.

Hashtag kullanımına özen gösterin

Sosyal medya hesabınızı takip eden insanların sayısı sizin için yeterli olmayacaktır. Daha çok insana ulaşmak ve onları bu ürünlerden haberdar etmek isteyeceksiniz. Bunun için yapmanız gereken etiket yani Hashtag kullanmaktadır. Bu sayede dünya üzerinde ki milyonlarca İnstagram kullanıcısına ulaşabilirsiniz. Bunu ne olduğunu ve nasıl kullanacağınızı bildiğinizi varsayıyoruz. Sadece kullanacağınız etiket kelimesinin başına ‘#’ koymanız yeterli olacaktır. Gelişi güzel bir etiketleri kullanmayın. Satacağınız ürün ve hesabınız ile ilgisi olanları kullanın. Örneğin güzellik ürünü satarken altına futbol etiketi koymanız saçma olacaktır. Aynı zamanda bu takipçilerinizin de tepkisini çekecektir. Yenilerini kazanayım derken eskilerden olmayın.

Kimliğinizi açıklayın

İnstagram hesabınız ile satış yapmak için detaylı bir profil hazırlamalısınız. BİO adı verilen bolümde tüm bilgilerinizi ve nasıl bir sisteme sahip olduğunuzu insanlara anlatmalısınız. Size nasıl ulaşabilecekleri bilgisi de bu bölümde bulunmalıdır. Bu kısmı oluştururken bilgi vermeyi amaç haline getirmeli ve bunu abartmadan sade bir dil ile yapmaya çalışmalısınız. İnsanlar sizin markanızı anlamalarını sağlayan bir biyografi kısmı oluşturun. Eksiksiz ve önemli bir bölüm olduğunu kabul edin ve tüm içerikleri ona göre doldurun. İnsansal butiğinizden ürün almak istediklerinde ilk olarak buraya bakacaklardır. Çünkü öncelikle size güvenmeleri gerekiyor. Bunun içinde bakacakları nokta burasıdır.

Alıcılarınızı paylaşın

İnsanlar bir ürün alırken satıcının söylediklerinden daha çok aynı ürünü almış kişinin yapmış olduğu yorumları okumayı tercih ederler. Bu onların ikna olması için daha etkili bir yöntemdir. Sizde bu yöntemi kullanabilirsiniz. Yapacağınız şey sizden ürün satın alan kişilerden izin alarak onlar ile birlikte almış oldukları ürünün fotoğrafını çekerek paylaşmak için izin alabilirsiniz. Altına da o kişinin yorum bırakmasını isteyebilirsiniz. Bu yöntem size daha çok müşteri kazandıracaktır. Ayrıca müşteri memnuniyetinin önem kazandığı günümüzde insanları mutlu etmek için de bu yöntem kullanılabilir. Ayrıca bunu yaparak sizin reklamınızı yapabilecek bir ağ oluşturmuş olursunuz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉