• PAYLAŞ

Kadınlarda Hamileliğin Altıncı Haftasında Yaşanacak Değişimler Nelerdir ?

  • 11/10/2016 - 11:47
  • 0 Yorum
  • 867 görüntüleme

Kadınlarda Hamileliğin Altıncı Haftasında Yaşanacak Değişimler Nelerdir ?  

Değerli anne adaylarımız gebeliğinizde 6. haftanın içerisine girmiş bulunuyorsunuz. Bu haftadan itibaren her yazımızda daha fazla değişimlerden ve yapılması gereken önemli unsurlardan bahsedeceğiz.

Hamileliğinizin 6. haftasında bebeğinizin boyu baş bölgesinden poposuna kadar yaklaşık olarak 2-4 mm arasında olacaktır. Bebeğinizin  boyunun baş popo mesafesi olarak nitelendirilmesinin asıl nedeni bebeğinizin bacaklarını genel olarak kıvrık halde olmasıdır.

kadinlarda-hamileligin-altinci-haftasinda-yasanacak-degisimler-nelerdir

Bebeğinizin kalp atışı gebeliğinizin 6. haftasında renkli Doppler ultrason sayesinde  dinlenebilir. Bazı durumlarda gebeliğin bu haftaları içerisinde  normal ultrason kullanılarak bebeğin kalp atışları yada gebelik kesesi görülmediği durumlarda ise vajinal ultrason tercih edilerek görüntüleme sağlanabilir.

Gebe kalmanızdan itibaren 10. haftaya kadar geçen süreye  embriyo dönemi adı verilir. Bu dönem içerisinde bebeğinizin gelişimini engelleyecek faktörlere en fazla açık olduğu dönemdir. Ortaya çıkabilecek sakatlıkların çoğu bu kritik zaman içerisinde oluşmaya başlar.

Hamileliğin 6. haftasında anne karnında bulunan bebeğinizin baş ve kuyruk bölgesinden oluşan bir vücut şeklinde görülmektedir. Bu hafta içerisinde bebeğinizin akciğeri, çenesi , burnu ve damak oluşumları başlamış durumda. El ve ayak kısımları  da oluşmaya başlamıştır demektir. 6. haftasında bebeğin baş kısmında bulunan nöral oluklar kapanır ve ilk beyin odacıkları oluşmaya başlar.

kadinlarda-hamileligin-altinci-haftasinda-yasanacak-degisimler-nelerdir-3

6.Hafta İçerisinde Annede Oluşacak Değişimler Nelerdir ?

Gebeliğinizin 6. haftası içerisinde bir kaç kilo almış olabilir yada bu dönemde hiç kilo almamışta olmanız mümkün. Bu hafta içerisinde göğüslerinizde hassasiyet ve şişme bunun yanı sıra meme uçlarınızda koyulaşma şeklinde değişiklikler fark edeceksiniz. Bu yaşanan durum tamamıyla gebeliğin doğal belirtileridir.

 

kadinlarda-hamileligin-altinci-haftasinda-yasanacak-degisimler-nelerdir-4

 

Anne Adaylarında Mide Yanması ;

Hamileliğin bu haftası mide yanması diğer bir değişle mide ekşimesi şikayeti yaşayabilirsiniz. Mide yanmasının yaşanması gebeliğin en yaygın şikayetlerinden bir tanesidir. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde daha şiddetli olmasına rağmen, kişiye göre daha erken başlayabilir. Mide yanması genel olarak mideden yemek borusuna asit kaçmasından dolayı meydana gelir. Gebelik dönemi içerisinde büyüyen rahim mide ve bağırsak üzerine bası uygulamaya başlar buda mideden yemek borusuna asit kaçmasına sebep olur.

Mide Yanmasıyla Mücadele Etmek İçin Aşağıda Sıraladığımız Tavsiyelere Uymaya çalışın ;

-Gün içeresinde üç büyük öğün yerine daha az ama daha çok sayıda 5-6 öğün yiyin

-Yemek yemenizden sonra hemen yatmayın en az 1 saat bekleyin

-Yağlı olan ve baharatlı özellikle acı yiyeceklerden uzak durun

-Yoğurt yemeniz ve bir bardak süt içmek yada ballı ılık süt içmek şikayetlerinizin azalmasında yardımcı olur

Mide yanması şikayetleriniz çok şiddetli oluyorsa durumu doktorunuza açıklamanız ile size uygun olan bir ilaç önerisi yapacaktır.

kadinlarda-hamileligin-altinci-haftasinda-yasanacak-degisimler-nelerdir-2

KABIZLIK ;

Hamilelik döneminde bayanların genelinde kabızlık sorunu  görülür. Gebelikte kabızlık şikayetlerini en az indirmek için yapabilecekleriniz.

-Gün içerisinde sıvı alımınız arttırın

-Mümkün olduğu kadar egzersiz yapın

-Lifli gıda türleri ile beslenin

Eğer yaptığınız denemeler sonucunda şikayetleriniz geçmez ise doktorunuza başvurun. Doktorunuzun herhangi bir onayı olmadan ilaç yada müshil kullanmayın. Kabız olduysanız ve sorun devam ediyorsa  dışkı çıkma sırasında kendinizi kesinlikle zorlamayın. Zorlamanız basura neden olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

kadinlarda-hamileligin-altinci-haftasinda-yasanacak-degisimler-nelerdir-1

Beslenme Düzeninize Dikkat Etmelisiniz ;

Hamilelik döneminde vücudunuzun ihtiyacı olan gıdaları almanız için , yediğiniz gıdalarda son derece seçici olmalısınız. Her canınızın istediğinizi yemek yerine Vitamin ve mineral yani kalsiyum, demir, magnezyum, çinko, folik asit açısından zengin olan gıdalar yiyin. Bebeğinizin büyümesine aynı zamanda sağlıklı beslenmesine yardımcı olan gıdalar :

-Ekmek, makarna, tahıllar ve pirinç 6 porsiyon

-Meyveler gün içerisinde 3-4 porsiyon

-Sebzeler gün içerisinde 4 porsiyon

-Et ve diğer protein kaynakları gün içerisinde 2 ile 3 porsiyon

-Süt ürünleri gün içerisinde 3 ila 4 porsiyon

-Yağ , tatlılar ve diğer boş kalorili olan gıdalar gün içerisinde 2 ila 3 porsiyon

Doktorunuz ile Yapılacak Olan İlk Muayene ; 

Hamilelikte ilk muayene sırasında doktorunuz sağlık geçmişinizle ilgili sorular sorması gerekecektir. Bu sorular genel olarak sağlık problemleri ve jinekolojik yada doğumla ilgili herhangi oluşabilecek problem hakkındadır. İlk muayeneniz sırasında daha önceki eğer yaşamış iseniz düşük ve benzeri tüm bilgilerinizi doktorunuzla detayları ile paylaşın. Gebe kalmadan önce kullandığınız herhangi bir ilaç bulunuyor ise  mutlaka doktorunuza danışarak kullanmaya devam etmelisiniz.

İlk muayene sırasında jinekolojik muayene ve ultrasonografi ile kadınların genital organları değerlendirmeye alınır.  Son 1 yıl içerisinde eğer yapılmadıysa smear testi yapılması gerekmektedir. Genel olan sistemik muayene de yapılabilir ve gerek görülür ise anormallik varlığında ilgili uzmanına doktorunuz tarafından sevk edilerek gerekli kontrollerin yapılması sağlanır.

kadinlarda-hamileligin-altinci-haftasinda-yasanacak-degisimler-nelerdir-5

Hamilelikte İlk Muayene Sırasında Yapılacak Olan Tahliller Nelerdir ?

-(Hemogram) Tam kan sayımı : Annede kansızlık yani anemi var mı araştırılması adına yapılır

-Anne ve babanın kan grupları: Kan uyuşmazlığı durumunda önlem alınması için.

-Kan uyuşmazlığı saptanırsa IDC yani İndirekt Coombs testi

-Tam teşekküllü idrar tetkiki – Gerek görülür ise idrar kültürü

-TSH : Anne adayında guatr ve troid hormon bozukluğu bulunuyor ise bebeği etkileyebilir, bozukluk görülür ise dahiliye uzmanı tarafından tedavi edilmesi gerekeri

– IGG ve Toxoplazma IGM

-Rubella IGM – IGG  yani Kızamıkçık testleri

-IGG ve CMV IGM

-Hepatit B tespiti için HBsAg ve AntiHBs testleri yapılması gerekir: Anne adayında Hepatit B tespit edilirse bebeğe bulaşmayı engellemek adına doğumdan sonra hemen bebeğe antikor iğnesi yapılır.

-HCV testi

-HIV ayni AIDS testi

-Sfiliz frengi hastalığı için VDRL testi rutin olarak şart görülmez ama yapılabilir.

-Diabet açısından risk gurubunda olan anne adayları için açlık kan şekeri

-Biyokimya  bunlar ; böbrek ve karaciğer testleri, kolesterol  gebelik sırasında rutin önerilen bir test türü değildir.  Anne adayı yaşı ileri ise yada sistemik bazı hastalıkları varsa ise mutlaka yapılmalıdır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉