• PAYLAŞ

Kalp Krizi Nasıl Anlaşılır?

  • 13/08/2016 - 09:40
  • 0 Yorum
  • 956 görüntüleme

Kalp krizi, vücuttaki kan dolaşımının aniden kesilmesi sonucunda kalbin yeteri miktarda oksijen alamamasından dolayı kaynaklanır. Kalp kasları yeteri miktarda kan pompalayamaz bir duruma gelir ve dokular son derece hızlı bir şekilde ölmeye başlar. Ülkemizde her yıl yüz binlerce insan kalp krizi nedeni ile ölmekte ve ne yazık ki bu vakalarda yalnızca %27’si kalp krizi belirtileri hakkında daha önceden yeterli bilgi sahibi olmakta. Bu istatistikler bilinçli olmanın hayat kurtaracağının resmi halidir. Şiddetli göğüs ağrısı ve üst bedende oluşan acıları tipik olarak kalp krizi belirtileridir ancak bilmeniz gereken bunların dışında başka uyarıcı sinyaller de bulunmakta. Kalp krizinin önceden belirtilerini fark etmek ve acil olarak hastaneye başvurmak oluşacak olan doku hasarını önleyerek hayatta kalma şansını son derece arttırır.

Göğüs ağrılarına mutlaka dikkat edin. Göğüs ağrısının, az yada çok olması fark etmeksizin, genel olarak kalp krizinin en yaygın belirtisidir. Kalp krizi geçiren bireyler genel olarak göğüslerinin orta kısmında veya sol tarafında sıkışma veya keskin bir acı hissettiklerini belirtirler. Bu yaşanan his birkaç dakika yada biraz daha fazla sürebilir hatta  kaybolabilir ve kısa bir süre sonra yeniden belirebilir.

-Kalp krizi nedeniyle kaynaklanan göğüs ağrısı bazı insanların söylemlerinin tam aksine her zaman yıkıcı olacak kadar ağır değildir. Genel olarak bakıldığında  oldukça katlanılır bir ağrı olabilir, bu nedenle tipi ne olursa olsun göğüs ağrısını belirtisini kesinlikle ihmal etmeyin.

-Göğüs kemiğinin arkasında yaşana ağrı genelde hissedilir. Bu ağrı tam olarak göğüs kafesinin arkasında oluşur. Bu yaşanan ağrının karın ağrısı ve gaz olması ile karıştırılması oldukça kolaydır. Bu şekilde bir hissettiğinizde, bir doktor çağırın.

579ef5f318c77323a07dc2e3-590x330

-Kalp krizi yaşamanın anlaşılması kesin olarak göğüz ağrısına dayalı olmaz bazen hiç ağrı da yapmayabilir, bu nedenle göğüs ağrınızın olmaması kalp krizi geçirmiyor anlamına gelmez.

-Üst gövdenizdeki rahatsızlıkları kontrol edin. Kimi zamanlarda kalp krizinin önemli belirtisi olan şiddetli ağrı göğüs kısmından dışarı doğru ilerleyip boyun, karın, çene, sırtın üst kısımları ve genel olarak  sol kola yayılabilir. Bu alanlardaki oluşan ağrı genellikle sıkıcıdır. Kısa bir süre önce spor yada ağrıya neden olabilecek başka ters bir hareket yapmadıysanız, yaşamakta olduğunuz ağrı kalp krizi belirtisi olabilir.

-Ani baş dönmesi, bir anda sersemleme ve bayılma hislerini gözlemleyin. Bu durumu yaşayan her bireyde kalp krizi görülmese de bu rahatsızlıklar kalp krizinin oldukça yaygın olan belirtileridir

-Nefes alış ve verişinizi sıkı takip edin. Ani nefes kesilmesi kesinlikle hafife alınmaması gereken küçük krizi belirtileri arasındadır. Bu şekilde olan nefes kesilmesi diğer hastalıklardan kaynaklanan nefes kesilmelerinden kolaylıkla ayrılabilir, çünkü nereden geldiği bilinmeden çok ani şekilde birden belirir.

-Mide bulantısı dayalı işaretleri takip edin. Ani olarak mide bulantısı ve bununla beraber  soğuk terlemeye, hatta kusmaya sebep olabilir. Bu belirtileri bir anda ortaya çıktıysa ve diğer belirtilerden herhangi biri varsa doğrudan bir doktor çağırmayı ihmal etmemelisiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉