• PAYLAŞ

Kanal Tedavisi Son Buluyor

  • 16/07/2016 - 15:01
  • 0 Yorum
  • 659 görüntüleme

Diş tedavisin de en can yakıcı bölümü kanal tedavisi son buluyor. Gelecek zaman da diş sinir köklerine müdahale olmayacak. Bu tedavinin yerine hastalıklı dokunun iyileşmesi için kök hücre kullanılacak.

İnsanoğlunun en çekindiği rahatsızlıklar arasında diş hastalıkları gelişiyor bir çoğumuz diş doktorlarının koltuğuna oturmadan terleriz. Diş rahatsızlığı olup da korkudan doktora gitmeyenlerin sayısı hiç de az değil. Her yeni gün ile beraber sağlık alanında gerçekleşen teknolojik gelişmeler ve devrimler sayesinde bir çok alanda kolaylaşan çözümlere bir yenisi eklendi: Diş hekimine tedavi olmaktan korkun ya da korkmayın, tedavinin en can yakıcı ve ürkütücü kısmı olan kanal tedavisi, çok yakın bir zamanda tarihe karışabilir. ABD’de bulunan Harvard ve İngiltere’de bulunan Nottingham Üniversitelerinin ortaklaşa olarak yürüttüğü bir araştırmanın ürünü olan devrimsel nitelik taşıyan bu buluş birçok kişinin  umudu olacak.

kanal-tedavisi-son-buluyor

TEDAVİ DEĞİL ‘YENİLEME’ SÜRECİ

Araştırma, dışarıdan bakıldığında sağlıklı olarak görülen ancak kökler üzerinden sinsice ilerleyen rahatsızlıklar sonucu ortaya çıkan diş sinir köklerine müdahale edilmesini gerektiren kanal tedavisi yerini çok daha kolay, acısız bir çözüme bırakıyor. Dişte bulunan hastalıklı dokuyu almak, diş köklerine ulaşmasını engelleyerek dişimizi kaybetmekten kurtaran bu tedavinin yakın zamandaki yeni alternatifi, aslın da tedaviden çok bir tür yenileme süreci diyebiliriz.

ÜSTELİK ÇOK DAHA UCUZ OLACAK

Yakın zamanda diş kanallarına koyulan kimyasal maddeler ile delikler doldurulması yerini, dokuyu tamir etme özelliğine sahip bir kök hücre kullanılacak. Bu kök hücreler ile dişlerin hastalıklı olan kısmı otomatik olarak tedavi edilecek, sonunda ise bu güne kadar kullandığımız zorlu ve acı dolu kanal dolgusu işleminden tamamen kurtulacağız, hem de yenilenen dokularımız sayesinde hastalığın ilerleme tehlikesinden acısız bir yöntemle tedavi olacağız. Araştırmacılar yaptığı açıklamalara göre önümüzdeki yakın zaman dilimin da tamamlanmasını umdukları çözümün, aynı zamanda kanal tedavisine göre çok daha ucuz olacağını, bu sayede genel olarak diş hekimlerinden uzak kalmamız için bir sebep olmayacağını dile getiriyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉