• PAYLAŞ

Kredi Borcu Ödenmezse Başınıza Neler Gelebilir ?

  • 26/12/2016 - 09:37
  • 0 Yorum
  • 747 görüntüleme

Kredi Borcu Ödenmezse Başınıza Neler Gelebilir

İhtiyaçlarımızı karşılamak için ev ya da araba almak için bankalardan kredi çekeriz. Düzenli bir şekilde ödendiğinizde yıllar boyunca birikim yaparak ulaşabileceğiniz araba yada evinize kısa sürede elde edebilme şansını insanlara tanırlar. Ancak düzen bir kez şaştığında yani ödemelerde sıkıntı yaşandığında idari takibe düşersiniz ve son olarak da işin ucu hapis cezasına kadar gider. İdari takip 90 günün sonunda başlar. Yasal olarak kredi borcunu ödemeyen kişinin takibe düşmesi için önünde bu zaman dilimi bulunmaktadır. İdari takibe düştükten sonra ise 7 günlük ek bir süre sizin için bulunmaktadır. Bu süre sonunda borcunuzu hala ödemediyseniz sizin için farklı zamanlar başlayacaktır.

7 günlük ek süre sonunda borç hala ödenmemişse ne olur?

Bu süre içerisinde borçlu olduğunuz bankaya giderek kredi borcunuz için ek bir yapılandırma isteyebilirsiniz. Bu yapılandırma istediğinize banka olumlu yanıt verecektir. Eğer bu süre içerisinde yapılandırma istemezseniz banka tarafından size yapılandırma teklifi gelecektir. Genelde süreç bir çok insan için burada noktalanmaktadır. Ve tekrar yapılandırılan borcunu düzenli olarak ödediği süre boyunca herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Ancak siz gidip bankadan yapılandırma istemezseniz ya da bankanın size sunduğu yapılandırmayı kabul etmezseniz işin rengi değişecektir. Çünkü yapılandırma kabul edilmezse adli takip süreci hukuki yollardan sürecektir. Bunun sonu da hapis cezası ile son bulacaktır.

Hukuki süreç nasıl işler?

Bu sürece düşen insanların uzunca bir süre bankalar ile iş yapamayacaklarını söyleyebiliriz. Banka avukatı aracılığı ile yasal takip sürecini başlatacaktır ve siz ilk olarak Merkez Bankasının kara listesine girmek zorunda kalacaksınız. Eğer bu kara listeye bir kez girerseniz 5 yıl süre zarfında kredi alamayacağınızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Ayrıca alınan mahkeme kararı tüm bankalarda ki hesaplarınızın bloke edilmesine ve eğer maaş ile çalışıyorsanız maaşınızı bir dilimine el konulmasına kadar gidecektir. Eğer buradan da banka istediğini alamazsa icra takibi sürecini başlatacaktır. Evinize ya da iş yerinize sizin değerli eşyalarını tespit etmek için icra müdürlüğünden görevliler gelecektir.

Kredimi Ödeyemiyorum Ne yapmalıyım?

Krediyi ilk çektiğiniz de bir ödeme planı yaptınız ancak olumsuz gelişmeler sizin ödeme konusunda zorlanmanıza neden olmaktadır. Ve bu durum giderek kötü bir hala geldiyse ilk olarak yapmanız gereken bankanıza gitmek olacaktır. Bankada konuyla ilgili olan görevliye borcunuzu ödeyemediğiniz ve yeniden yapılandırılmasını istediğinizi söylemelisiniz. Banka bu duruma olumlu cevap verecektir. Çünkü bu bankanın ek kar elde etmesi anlamına gelecektir. Ancak bu yapılandırmayı ödeme miktarınıza göre eşit şekillerde pay ettirmeye çalışmalısınız. Ve borcunuz bitene kadar bütçenizi zorlayacak masraflardan uzak durmaya çalışmalısınız. Kredi borcu yüzünden adli takip sürecine girmeden yapılandırma talep etmeniz sizin Merkez Bankası kara listesine girmenize engel olacaktır.

Kredi Borcumu ödeyemiyorum hapis cezası var mı?

Bu konuda yeni bir düzenleme yapıldığını söyleyerek bu sorunun cevabını verelim. İlk olarak kanun değişmeden bankalara ya da ticari ilişkileriniz nedeniyle oluşan borçlar nedeniyle hapis cezası bulunmaktaydı. Ancak Anayasada bulunan 38. Maddeye yapılan bir değişiklik ile artık bu durum tamamen ortadan kalmıştır. Bu maddede hiç kimse bir sözleşmeden kaynaklı taahhüdü yerine getiremediği sebebiyle özgürlüğünden mahrum edilemez maddesi bulunmaktadır. Yani borcunuz ne kadar çok olursa olsun bu borçlarınız yüzünde hapis cezası çekmek zorunda kalmazsınız. Ancak bu borç ne kadar uzun süre geçerse geçsin hiçbir zaman silinmeyecektir. Yani borcunuzu ya bir şekilde ödemelisiniz ya da bankalara karşı sürekli tetikte olmanız gerekmektedir.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉