• PAYLAŞ

Lazerle Yapılan Epilasyon Kanser Yapar mı ?

  • 27/07/2016 - 23:58
  • 0 Yorum
  • 924 görüntüleme

Sağlık alanında bir çok gelişme aslında teknolojinin gelişmesine dayalı olarak ilerliyor. Sağlık sektörüne sunulan son teknoloji cihazlar hem hastaların daha acısız tedavi olmasına yardımcı olurken bu cihazları kullanan sağlık personellerine de kolaylık sağlıyor. Son dönemlerde en çok tartışılan konular arasında sağlık sektörüne hızla giriş yapan bu yeni teknoloji cihazların tedavi olmak isteyen hastaların üzerlerinde daha farklı hastalık semptomlarına neden olup olmadığı. Bu alan faaliyet gösteren bir çok kurum ve kuruluş bu cihazlar hakkında denetimleri yapmakla görevli olsa da ilerleyen zamanlarda bazı cihazların kullanımın yasaklanmış yada kullanılmaması gerektiği konusunda uyarılara şahit olduk.

Geçtiğimiz günlerde sağlık sektöründe sıklıkla kullanılan Lazerle Yapılan Epilasyonun kansere yol açtığı ile alakalı tartışmalar başlamıştı. Bu konuda bir çok uzman açıklama yaparken DailyMail’in sitesinde yakın zaman da yayımlanan habere göre, lazerle yapılan epilasyon tüylerin yakılması sırasında ortaya çıkan dumanın oldukça zehirli maddeler içerdiğini belirtiyor. Ortaya çıkan bu zehirli duman, epilasyon yapılan ortamdan nefes yolu ile alınarak solunum yollarında hasara yol açtığı ve kansere sebebiyet verebileceği belirtilmiş. Yapılan araştırmanın devamında ki detaylara bakıldığın da ; Bu riskin, yeterli niteliklere sahip uzman olmayan biri tarafından uygulandığında çok daha fazla arttığı tespit edilmiş. En büyük risk altında olanların aslında bu işlemi uygulayan uzmanlar olduğu belirtilmiş. Uzmanlar, epilasyon işleminin uygun olmayan mekanlarda yapılması havalandırmanın yeterli olmaması durumunda riskin çok daha fazla arttığını belirtiyorlar.

lazer-epilasyon-kanser-yaparmı

Araştırmayı yöneten bilim adamları epilasyon sırasında lazerden çıkan dumanı laboratuvarda incelediklerinde 377 farklı kimyasal madde arasında 20 tanesinin, karbonmonoksit gibi oldukça zehirli maddeler olduğunu belirtirken içlerinden 13 tanesinin de kanserojen madde  olabileceğinden şüpheleniyorlar. Uzmanlar Lazerle epilasyon yapılması esnasında çıkan dumanın sigara içen bir bireyin içmeyen birinin yanında olması ile eşdeğer olduğunun altını çiziyorlar.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉