• PAYLAŞ

Mangalda Tavuk Nasıl Yapılır?

  • 24/08/2016 - 14:40
  • 3 Yorum
  • 3023 görüntüleme

Aileniz ile güzel bir geçirmek ve biraz da kafa dinlemek için pikniğe gitmeye karar verdiniz. Sessiz kimsenin olmadığı temiz bir ormanlık alan buldunuz ve oraya yerleşmeye başladınız. Hamağınızı kurdunuz ve yemekten önce biraz yorgunluk atmak için uzandınız. Biraz kestirdikten sonra uyandınız ve karnınızın acıktığını fark ettiniz. Pikniklerin olmazsa olmazı mangal olduğu için ve mangalı da erkekler tarafından yapıldığı için hemen işe koyulmaya karar verdiniz.

Mangalı bagajdan çıkardınız ve kısa sürede yaktınız ve kömürleri üzerine doldurdunuz. Şimdi sadece üzerinde ne pişirmek isteğinize göre mangalınızı hazırlamak olacaktır. Mangaların üzerinde bu sefer tavuk pişirmeye karar verdiniz. Gelmeden önce tavuklarınız da istediğiniz şekilde kanat, göğüs ya da farklı bir şekilde aldınız ve mangalınızı da  getirdiniz. Peki, mangalda tavuk nasıl yapılır? Bu konuda tereddütleriniz varsa bu yazımızı mutlaka okumalısınız. Az çok bilgi sahibiyseniz de okumanızı tavsiye edebiliriz. Belki gözünüzden kaçan bir detayın farkına varabilirsiniz.

mangal

Hangi tavuk etini alacağınızı bilmeniz iyi olacaktır. Kanat, but, göğüs ve pirzola mangalda yapılabilecek tavuk bölgelerindendir. Bunlardan istediğiniz tercih ederek mangalınızı yapabilirsiniz. Mangalda tavuk yapılırken unutulmaması gereken en önemli detay pişirme işleminin normal kırmızı ete göre daha kolay ve hızlı olacağıdır. Onun için beyaz etinizi mangalın üzerinde fazla bekletmeden almanızı tavsiye edebiliriz. Çünkü ateşin üzerinde uzun bir süre bekleyen tavuk etki kanserojen madde üretmeye başlayacaktır.

Tavuk eti alırken tazeliğinden emin olmalısınız. Eğer hazır ambalajlar içerisinde alacaksanız son tüketim tarihini kontrol etmeyi unutmayın. Tavuk eti pişirmek için önceden dinlendirmeniz gerek yoktur. Direkt olarak mangalın üzerine koyabilir ve hızlı bir şekilde pişirebilirsiniz. Eti daha lezzetli hale getirmek için özel olarak bir sos hazırlayabilir ya da hazır soslardan kullanabilirsiniz.

Mangaları yapmadan önce ızgaranızı iyice temiz olduğundan emin olmalısınız. Mangal ateşlenmeden önce içerisine bir iki dilim limon atabilirsiniz. Bu etlerin daha güzel pişmesine yardımcı olacaktır. Tavuklar mangala koyulmadan mangalın en yüksek ısı seviyesine yükselmesi beklenilmesi gerekmektedir. Etin piştiğini kontrol edilmek için çatal yerine maşa kullanılmalıdır. Tavuk etini fazla pişirmeden sulu olarak almak iyi olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 3]
  • PAYLAŞ


nasilyapilir com
Seçkin Piriler - 01/10/2016 - 11:04

Canımızı çektirdiniz 🙂

Cevapla
nasilyapilir com
excalibur17 - 26/09/2016 - 13:03

Barbekü sosunu kesinlikle mangal yapıyorken öneririm. Barbekü sos + güzel soslanmış tavuk mangalda olunca tadından yenmez.

Cevapla
nasilyapilir com
Semih Altunizade - 25/09/2016 - 15:42

Et üzerindeki mangal kokusunu hiç bir şeye değişmem, hele ki mangalda yapılmadan önce eti soslarsanız. Tadından yenmez. Uuuf canım çekti.

Cevapla
Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉