• PAYLAŞ

Masa Başında Çalışanların Karşılaştığı Hastalıklar Nelerdir?

  • 06/07/2017 - 12:05
  • 0 Yorum
  • 647 görüntüleme

İnsanlık giderek daha rahat şartlarda yaşamaya alışıyor. Günümüzde bir çok insan oturduğu yerden kımıldamadan tüm günlük işlerini yerine getiriyor. Tüm anneler çocuklarının bir masa başı işine sahip olmasını istemelerinin nedeni hem çok güvenilir olması hem de çok fazla yorulmadan para kazanılmasının sağlanmasıdır. Tabi bu noktada unutulmaması gereken ve dikkat edilmesi gereken durum masa başı çalışanlarında sıklıkla görülen bazı hastalıklarının olmasıdır. Bu hastalıkların neler olduğunu ve hastalıklara yakalanmamak ya da kurtulmak için yapılacakların neler olduğunu sizlere detaylı bir şekilde paylaşmaya çalışacağız. Bu sorunlar genellikle insanın iskelet sistemi ile alakalı bir durumdur. Gidermek için yapılması gerekenler vardır.

Bel ve Sırt Ağrıları

Bir masa başı çalışanının en çok rastladığı sorunların başında bel ve sırt bölgelerinde oluşan ağrılar gelmektedir. Günün büyük kısmının bir sandalyede oturularak geçirilmesi ve yanlış oturma biçimleri nedeniyle bu durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu durum başlarda hafife alınsa da zaman ilerledikçe daha büyük sorunların habercisi olabiliyor. Hafife almak yerine 1 haftadan uzun süren sorunlarda doktora gitmek daha iyi olacaktır. Bel ve sırt ağrılarınızın kronik bir hale gelmesini istemiyorsanız sandalyede bir saatten fazla oturmamanız sizin için iyi olacaktır. Bu sürenin ardından kısa da olsa yapacağınız yürüyüşler ile belinizi rahatlatabilirsiniz. Daha sonra otururken belinizin dik olmasına ve ayakların yere basarak dizlerinizin doksan derecelik bir açıya sahip olmasına dikkat etmelisiniz.

Duruş Bozuklukları

Masa başı çalışanların sorunlarından birisi de duruş bozukluklarıdır. Bu sandalyede uzun saatler geçiren her insanda ortaya çıkan bir durumdur. Bu sorunu çözmenin en kolay ve basit yolu dik bir şekilde oturmak ve doğru oturmak olacaktır. Bunun için belinizin ve sırt kısmınızın sandalyenin sırt kısmına dik bir şekilde oturmasına dikkat etmelisiniz.

Boyun Düzleşmesi

Masa başı işlerinde çalışanların sorunları genellikle ortopedik sorunlardır. Bunlardan birisi de boyun düzleşmeleridir. Boyun bölgesinde yaşanan düzleşme ve ağrıların nedenleri boyun kısmında yaşanan hareketlerinin çok kısa olmasıdır. Bu duruma halk dilinde verilen isim kilitlenmedir. Bu durumun yaşandığı anlarda boyun hiçbir şekilde ne sağa ne de sola çevrilmektedir. Bu durumu yaşama istemiyorsanız bilgisayarın karşısına otururken ekranın göz hizasında olması gerektiğini unutmayın. Özellikle boynunuzu zorlayacak pozisyonda uzun süre durmaktan kaçınılmalıdır. Bu durum boynunuzda şiddetli ağrıların oluşmasına neden olabilir.

Göz Kuruluğu

Sürekli olarak sabit bir şekilde tek bir ekrana bakmak ortopedik sorunlarla birlikte göz bölgesinde de sorun yaşamamıza neden olmaktadır. Bu sorun göz kuruluğudur. Bu sorunun başlıca belirtileri göz bölgesinde batma, kaşıntı, yanma, rüzgarlı havalarda rahatsızlık hissedilmesidir. Bu sorunu yaşayan kişilerin mutlaka bir göz doktoruna muayene olması gerekmektedir. Göz kuruluğun çözümü için genellikle damla verilmektedir. Bu sorundan kurtulmak için sürekli olarak bu damla kullanılmalıdır. Sizde bu durumu yaşamak istemiyorsanız kullandığınız bilgisayarın ekranının parlaklığını azaltmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca ekrana belirli bir süre bakmamak ve belirli zaman aralıklarında gözleri dinlendirmeniz gerektiğini de unutmamanız gerekiyor.

Sindirim Bozuklukları

Masa başında çalışmak hareketsiz bir hayat yaşamamıza neden olmaktadır. Bu da sindirim sistemimizde sorun yaşamamıza neden olmaktadır. Bu durumdan kurtulmak tamamen bizlerin elindedir. Örneğin öğle yemeği yedikten sonra belirli bir mesafeyi yürümeden sandalyeye oturmamalıyız. Bu sorundan kurtulmak için her yemek molasından sonra kısa yürüyüşler yapılması faydalıdır. Ayrıca sindirim sistemini rahatlatan bitki çayları da içilebilir. Ayrıca tükettikleri besinlerin yüksek oranda lif içermesi gerektiğini de söylememiz gerekiyor. Bu sayede sindirim sistemi daha rahat bir şekilde çalışacaktır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉