• PAYLAŞ

Medikal Dünyasında 3D Yazıcılar

  • 28/06/2016 - 17:51
  • 0 Yorum
  • 846 görüntüleme

3D yazıcı teknolojisi baktığınız da aşa yukarı 10 yıllık bir geçmişe sahip olsa da geçtiğimiz 1-2 yıl içerisinde son derece gelişen teknoloji ile artık evlerimizdeki odalara kadar girmeyi başardı.3D teknolojisinin evlerimize girmesi hem kullanım alanlarının oldukça genişlemesine neden olurken artık neredeyse kullanım alanının sınırsız olduğunun hem de bir çok özel sektörde ilgi görmesi çok daha ileri seviyelerde kullanılabileceğinin habercisi olmuştu. Bizlerin evlerimizde kullandığınız faydalı bir teknoloji tabi ki medikal veya endüstriyel alanlarda çok daha ileri seviyelerde kullanılabiliyor.

İskelet Organlar

Kemik dokumuzla alakalı sorunlarımız için doktorlar hastalarının durumları hakkında daha detaylı bilgi edinebilmek veya hastalık durumunuz hakkın da hastalarını bilgilendirmek için her zaman tarama teknolojilerinden faydalanıyorlar. Doktorlar 3D yazıcı teknolojisi sayesinde artık kendi muayenelerinde sadece bir kaç saat gibi kısa süre içerisinde tamamen hastaya özel spesifik 3D modelini hazırlayarak  böylece hastanın hakkın da  bilgi edinirken daha net bilgi sahibi olabiliyor veya hastaya direkt olarak kendi durumu hakkında bilgi verirken yine hastanın kendisine ait bir parça ile bilgilendirebiliyor. Hastalara bilgi vermek için kullanılan 3D baskılar hali hazırda kullanılan MR veya BT’den halka arasındaki adı Bilgisayarlı Tomografi ile yaptıkları taramalardan faydalanabiliyorlar. Hastalara teşhis veya sadece bilgi vermek için yapılan baskılar genel olarak plastik hammadde kullanılarak  basılıyor.

Otomatik Dikiş Atma

Tıp dünyasında Sutrue adı verilen yeni bir girişim, tamamen 3D yazıcılarla üretilmiş dikiş atma cihazına sahip. Hiçbir müdahale olamadan tamamen otomatik olarak dikiş atma işlemini başarıyla  gerçekleştirebiliyor.  Bu zamanlarda  test aşamasında olan cihaz çok yakın zamanlarda klinikler gibi evlerimize dahi girebilecek bir ürün. Dikiş atmak için de reçineden üretilmiş olan bir madde kullanılıyor.

3D teknolojisi gelişmeye devam ediyor ve ne kadar hızlı ilerlerse medikal dünyası için o kadar faydalı olacak daha bu günden kendini belli etmiş durumda. Henüz adını duymadığımız ama aslında bir çok test aşamasında olan tıbbi gelişme var. Gelişmeler açığa çıktıkça bizlerde yakından takip etmeye devam edeceğiz.

implant

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 3]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉