• PAYLAŞ

Meme Kanserinden Korunmanın Yolları Nelerdir ?

  • 17/12/2016 - 09:42
  • 0 Yorum
  • 834 görüntüleme

Meme Kanserinden Korunmanın Yolları Nelerdir ?

Kadın olmak meme kanserine yakalanma riskini son derece arttırmaktadır. Bu sebeple kadınların özellikle menopozdan sonra beslenmelerine son derece dikkat etmeleri ve hazır besinlerin, yağlı yemeklerin, hamur işlerinin az olduğu beslenme diyetlerini uygulamaları oldukça önemlidir. Sigara kullanılıyorsa bırakılmalı, alkol kullanılıyorsa günde bir bardaktan fazla olmaması veya hiç kullanılmaması meme kanserinde büyük önem taşır.

 

Meme Kanserinden Korunmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli ?

Öncelik olarak kadınların meme kanserine yakalanma riski erkeklere göre çok daha yüksektir. Kadınların büyük bir oranı meme kanserine menopozdan sonra yakalanmaktadır. Bu nedenle özellikle kadınların  menopozdan sonrasında beslenmelerine son derece dikkat etmeleri ve yağlı, hazır besinleri ve hamur işlerinin az olduğu beslenme tarzı tercih etmeleri gerekir. Tüm hastalıkların tetikleyicisi olan sigara mutlaka bırakılmalıdır.

Bu önemli detayların dışında kadınların ve risk taşıyan erkek bireylerin evde kendi kendine her ay içerisinde düzenli olarak meme muayenesi yapmaları ve aynı zaman da  35-40 yaşından sonra mutlaka senede bir yada iki senede bir, bir uzmana baş vurup klinik olarak muayene, ultrasonografi ve mamografi taramasının yaptırılması meme kanserinden korunmada ve önlemede son derece önemlidir. Ailesinde ve yakınlarında, meme kanseri olan kadınların bu tarama programlarına çok daha erken 20-25’li yaşlarda başlamaları gerekir ve bununla beraber kendi, kendine meme muayenelerini her ay adet kanamasından sonra  7-10 gün yapmaları meme kanserinden korunmada son derece önemlidir.

 

Spor Yapmak Meme Kanseri Riskini Azaltır Mı ?

Spor her hastalığın önene geçtiği gibi meme kanseri riskini düşürmek için haftada 3 ila 4 saat spor, egzersiz ve yürüyüş yapılması, ideal olan kiloyu korumak son derece önemlidir. Aşırı kilo probleminin olması her hastalıkta olduğu gibi meme kanserinde de etkili nedenler arasındadır. Göğüs kanserinden korunmak adına ile menopozdan sonra fazla kilo bulunuyorsa bir an önce verilmeye çalışılması faydalı olacaktır.

Menopoz dönemi içerisinde hormon tedavisi gerekmediği sürece alınmaması da meme kanseri riskini oldukça azaltır. Menopoz öncesinde ve sonrasında, düzenli yapılan egzersiz yada yürüyüş sayesinde östrojen seviyesi belli düzeyde korunabilmektedir. Bunun asıl nedeni düzenli yapılan spor kilo alımını engeller, bu sayede kilo alımına bağlı olarak östrojen seviyesinin yükselmesi engellenerek göğüs kanseri riskini azaltır. Bunların  dışında düzenli olarak spor yapmak bağışıklık sistemini de güçlendirmesinden dolayı meme kanserine karşı koruma sağlar.

Bebek Emzirmek Meme Kanserinden Korur Mu ?

Bebek emzirmek daha doğrusu anne olmak vücudun bir çok bölgesinin yenilenmesine neden olur, meme kanserinden korunmada çocuk sahibi olma düşüncesinin 30 yaşlarından daha sonraya kalmaması ve anne olunmasından sonra, bebeği en az bir yaşına gelene kadar emzirilmesinin  meme kanseri riskini azalttığı uzmanlar tarafından belirtilmiştir. Aynı zaman da bebeği mümkün olduğunca emzirmenin hem annenin, hem de bebeğin ileri ki zamanlarda meme kanserine yakalanma olasılığını oldukça azaltır. Göğüs kanseri sebeplerinden biride strestir, stres vücutta bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açarak meme kanserine zemin hazırladığı bilinen bir gerçektir. Bu sebeple stresten mümkün olduğu kadar kaçınmak gereklidir.

 

Meme Kanserinde Beslenmenin Önemi Nedir ?

Meme kanserinden korunmak adına beslenmeye oldukça önem vermek gerekir, balık, karnıbahar, havuç, brokoli, lahana, şalgam, Brüksel lahanası, kırmızı yada beyaz turp, susam tohumu,  kabak, yeşil çay,  tam tahıllı besinler, kabuklu yenen patates, zeytin yağı, armut, üzüm, kayısı şeftali, balkabağı, kiraz, soğan, pırasa, sarımsak, süt ve aynı zaman da süt ürünleri gibi besinlerin meme kanserinden korunmak adına eşi bulunmaz besinler olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Çok fazla tüketilmemesi gereken besinler : Kırmızı eti haftada 5 defa  tüketen kadınlarda ve erkeklerde meme kanseri riskini oldukça arttırdığını gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Bu nedenle kırmızı et tüketiminin abartılmaması oldukça önemlidir. Ancak haftada bir ila iki kere kırmızı et tüketilmesi de gerekli olduğunu unutmamalısınız. Aşırı yağlı olarak beslenmeye uzun süre boyunca devam edildiğinde kandaki östrojen seviyesinin yükselmesinden dolayı meme kanseri riskini arttırır.

Tütsülenmiş yada salamura yapılmış etler :Dokularda etkileşim sağlayarak meme kanseri riskini oldukça arttırdığı bilinmektedir. Bu sebeple bu yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmak kanserden korunmak adına önemli adımlar olabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉