• PAYLAŞ

Migrenin Nedenleri Nelerdir ?

  • 07/08/2016 - 01:05
  • 0 Yorum
  • 891 görüntüleme

Şiddetli baş ağrısı ile ortaya çıkan migren, oldukça yaygın görülen bir rahatsızlıktır. Bazı durumlarda baş ağrısına ek olarak ;  bulantı, kusma, ışık ve kokuya karşı hassasiyet de eklenir ve bununla beraber migren dayanılmaz  hale gelir. Migren kendi arasında , klasik ve basit migren olarak iki gruba ayrılır bu çeşitler, başın çift veya tek tarafında ağrı görülmesi, ağrının şiddeti az veya çok olması ile birbirlerinden ayrılabilir.

migrenin-nedenleri

Migren rahatsızlığı, genel olarak ataklar halinde ortaya çıkar ve bu atakların oluşumunun belirli nedenleri vardır. Bunlar arasında öne çıkanlardan bazıları ;

-Uyku Düzeni ; 

Uyku düzenin de az veya çok uyumak migreni tetikleyen nedenlerin başında gelir. Uyku düzeni olmayan veya normal dışı olarak az ya da çok uyuma, yoğun tempoda gün geçirenlerde özellikle migren atakları sıklaşır.

-Stresli Yaşam ; 

Stres, genel olarak birçok başka hastalığa neden olduğu gibi migreni de tetikler. Stresli iş ortamında çalışanlar veya sınav dönemi içerisinde olan öğrenciler, kısaca stresli dönemler geçiren bireylerde sık sık migren atağı geçirebilir.

-Beslenme Düzeni ;

Bireylerin gün içerisinde aldığı besinler atakların yaşanma sıklığında büyük önem taşır. Bireyin yediği öğünler genel olarak yeterli değilse, uzun süreler boyunca aç kalıyorsa, özellikle çok fazla kafein tüketiyorsa veya öğün aralarını fazla şekerli, yağlı gıdalar üzerinden geçiştiriyorsa bu şekilde beslenme düzeni, migrene istediği ortamı hazırlayabilir. Alkol alımı da migreni tetikleyicidir. Özellikle fazla alkol tüketilen günlerde sabah yaşanan alkolün verdiği baş ağrısı migren ağrısı ile birleşerek dayanılmaz hale gelebilir.

-Hormonsal Değişiklikler ;

Bayanlarda bazı dönemlerde görülen hormonsal değişiklikler migreni tetikleyecek nedenlerindendir. Bayanlarda regl dönemi veya gebelik migren için kritik zamanlar olarak gösterilebilir. Bu tip hormonsal değişiklikler yaşayan bayanlarda migren ataklarının çok daha sık görülüğü sıklıkla gözlemlenmiştir.

Günlük yaşantımızdaki rutindeki değişmeler, kullanılan bazı ilaçlar, diyet yapmak, ekrana çok uzun süre bakmak ve özellikle kafaya bölgesine alınan darbeler de migrenin nedenleri arasında sayılabilir

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉