• PAYLAŞ

Omurga Diski Yırtılması Nedir ve Belirtileri Nelerdir? 

  • 31/08/2016 - 18:00
  • 0 Yorum
  • 981 görüntüleme

Yırtılmış olan bir disk varlığında omurga disklerinin arasında veya disk dışında bulunan yumuşak dokudan oluşan bir şişlik oluşur. Bu meydana gelen yaralanmaların derecesi ağrısız olabilmesi mümkün olacağı gibi kişi zayıflatıcı da olabilmesi mümkündür. Yırtılmış veya fıtıklaşmış olan bir diskin yeri değişmekle birlikte bireylerin yaşayacağı deneyimler de farklılık gösterebilir.

Sırt Ağrısı

Yırtılmış olan disk boyunda bulunuyor ise, büyük olasılıkla boyun bölgenizde ya da omuz ağrısı yaşayacaksınız. Boyunda yaşanan disk yırtılması sonucunda göğüs ağrısı da yaşanması da mümkündür. Daha aşağı bölgelerde meydana gelen yırtıklar ise sırtın daha alt tarafında ağrı olarak belirmesi mümkündür.

 

Bacak Ağrısı

Meydana gelmiş olan yırtık bir sinir üzerine baskı yapıyorsa bu oluşan durumda bacak ağrısı da meydana gelmesi olasıdır. Sırtın orta kısımlarına doğru meydana gelen yırtılmada kalça ağrısı oluşması daha yaygın olarak görülmektedir. Siyatik olarak da adlandırılan bu durum bir ağrı türüdür, ağrı kalça arkasından başlayarak ayağa kadar uzanır ve özellikle tek bir bacakta meydana gelir. Birçok kişi bu ağrıyı yanma hissi olarak tarif eder.

omurga-diski-yirtilmasi

Zayıflık

Yırtık, sinirlerin üzerinde baskı kurmaya devam etmesi durumunda bacaklarınızda güçsüzlük yaşarsınız. Güçsüzlük haline uyuşma ve karıncalanma da eklenebilir. Her iki bacakta aynı anda uyuşma ve mesane kontrolünün kaybı oluşmuş ise, acil olarak doktora görünmek gereklidir. Böyle yaşanan bir durum omurgada bulunan kök sinire bası yapıldığının önemli bir belirtisidir ve acil olarak tıbbi yardım gerektirir.

Periferik uyuşukluk

Eğer disk hernisi diğer bir anlatımla fıtıklaşmış disk sinirler üzerinde bası yapıyorsa el ve ayak parmaklarınızda uyuşukluk meydana gelmeye başlar. Bu semptomlara ağrı ve karıncalanma eklenebilir. En önemli olanı bu belirtiler ilk başlarda el ve ayak parmaklarınızın dış tarafında oluşmaya başlar.

Meydana gelmiş olan yırtık sinirler üzerinde bası kurmadığı zamanlarda tedavi aşamasında ağrı kesici kullanmak ve bunun dışında daha fazla yaralanmayı önlemek adına yapılması gereken uygun hareketleri öğretmeye odaklıdır. Sadece ilerici uyuşma oluşumunda, güçsüzlük ya da sinir hasarı oluşumu durumunda cerrahi operasyonlara başvurulur.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉