• PAYLAŞ

Para Yönetimi Nasıl Yapılır?

  • 17/10/2016 - 22:27
  • 0 Yorum
  • 1094 görüntüleme

Para Yönetimi Nasıl Yapılır?

Paranızı yönetmekte zorluk çekebilirsiniz. Bu konuda dünya üzerinde her insanın büyük sıkıntıları bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere para yönetimi nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Özellikle orta yaşlarda olan insanlar paralarını yönetmekte büyük zorluk yaşadığına hepimiz şahit olmaktayız. Sizlerde o yaşlardaysanız aynı problemler sizin içinde geçerli olacaktır. Bunun en büyük nedeni önünüzde daha uzun bir zaman olduğunu düşünmenizden kaynaklanıyor. Para yönetimi programı nasıl yapılır ve nasıl uygulanır detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağız.

Paranızı yöneltme konusunda ilk bilmeniz gereken para ve zaman arasında çok önemli bir ilişkin olduğudur. Gecelik faize yatırdığınız paradan kazanç elde etmek için bile belirli bir zamanın geçmesi gerekmektedir. Aynı şekilde finansal olarak düzene girmek için de zamanınız olduğunu unutmamalısınız. Hemen plan yaptı hesaplarım düzene girsin diyerek hareket etmeniz saçma olacaktır. Paranızı doğru yönetmen için alt tarafta sıra ile yapacağımız başlıklı açıklamaları okumaya başlayın.

para-yonetimi

Otomatik Para Biriktirme

Ekonomik durumuzu kontrol ederken para biriktirmekte zorluk çekiyorsanız yapmanız gereken paranızı otomatik olarak biriktirmeyi tercih etmeniz olacaktır. Bunun için iki farklı yol bulunmaktadır. Bunlardan ilk maaş hesabınızdan birikim hesabınıza otomatik olarak para aktarılması talimatı vermek olacaktır. Eğer kendiniz para biriktirmekte sıkıntılar yaşıyorsanız bu yolu tercih etmelisiniz. Onun için bankanızın size sunduğu birikim hesabı fırsatlarını araştırmaya başlamalısınız.

Bir diğer yöntem paranızı kendinizin biriktirmesi olacaktır. Bunun için bir kumbaraya sahip olabilirsiniz ya da her ay maaşınızla bir küçük altın alabilirsiniz. Nakit paranın harcanması daha kolay olacaktır ancak altının harcanması psikolojik olarak daha zordur. Unutmayın birikimin artması için para yönetimi ve paranın zaman değeri olduğunu unutmamalısınız.

Finansal uygulamalar

Teknolojinin gelişmesi hayatımızın büyük bir alanında bizlere yardım sağlamaktadır. Bunlardan birisi de bireysel para yönetimi için sunulan mobil uygulamalardır. Bankaların sunduğu mobil uygulamaları kullanabileceğiniz gibi isterseniz özel olarak hazırlanan ve harcamalarınızı düzenleyebileceğiniz uygulamaları da telefonunuza indirerek uygulayabilirsiniz. Bu uygulamalara bilgilerinizi detaylı bir şekilde girmek o ay nelere harcama yaptığınız ve bu harcamalardan hangilerinin gereksiz olduğunu sizlere gösterecektir. Bu uygulamalarda ayrıca işinize çok yarayacak çok sayıda hesaplama bilgisi bulunacaktır.

Kredi Kartı Kullanımı

Günümüzde insanları ekonomik olarak sıkıntıya sokan en dikkat çekici sorun kredi kartı kullanımının yanlış yapılmasıdır. Evet, kredi kartının insanlara çok sayıda avantaj sağladığını kabul ediyoruz. Ancak doğru şekilde kullanılırsa bu avantajları kullanmak gerçekten işinize yarayacaktır. Kullanımı düzgün bir şekilde yapılmazsa finansal olarak başınıza büyük sorunların açılmasına neden olacaktır. Bu durumun ülkemizde ne kadar kötü durumlara geldiğini hepimiz biliyoruz. Devlet aldığı kararla bu durumu biraz olsun düzene sokmak için kredi kartı taksitlerinde önemli bir kısıtlamaya gittiğiniz unutmayın.

Kredi kartı harcamalarınızın aylık gelirinizin 3’de 2’sini geçmemesine dikkat etmelisiniz. Bireysel para yönetimi için kredi kartının doğru şekilde kullanılması çok önemlidir. Kredi kartının harcamalarda doğru kullanılmasının yanı sıra kredi kartı ödemelerinin de düzenli bir şekilde yapılması gerekiyor. Çünkü geciktirdiğiniz her kredi kartı ödemesi size faiz ödemesi olarak geri dönecektir. Unutmamanız gereken bir başka noktada kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapmamış olmak ileri de almak istediğiniz kredilerde karşınıza büyük bir sorun olarak çıkacağıdır.

Para yönetimi nedir sorusuna cevap verdiğimizi düşünüyoruz. Eğer daha detaylı bilgi almak ve kendinizi bu konuda geliştirmek istiyorsanız bireysel para yönetimi kitap bularak detayları hakkında bilgi sahibi alabilirsiniz. Kendinizi bir kez limitlemeye başlarsanız kısa sürede paranızı yönetmeyi öğrenebilirsiniz.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉