• PAYLAŞ

Regl Ağrısı Nasıl Önlenir?

  • 15/08/2016 - 19:20
  • 0 Yorum
  • 863 görüntüleme

Regl ağrıları çoğu bayanın korkulu rüyasıdır. Adet zamanı olan bayanların ilk 2-3 günü son derece ağrılı ve can sıkıcı olur. Prostaglandin adı verilen ve hormon benzeri olan madde rahim kaslarında ani kramplara neden olur. Rahimde olan bu ağrıları, sigara, aşırı östrojen ve stres krampları daha ağrılı hale getirebilir. Genel olarak ağrılar, alt karın bölgesinde yaşanırsa mide bulantısı ve baş ağrısına sebep olur. Ağrı yaşandığı bölge kalçada ise, sırt kısmı ve iç uyluk bölgesinde ise, ishal, kusma, ve yumuşak dışkılamaya sebep olur. Menstrüel kramplarına adet ağrısı neden olan ağrılardan kurtulmak için, bir çok bayan tarafından denenmiş ve test edilmiş olan ev ilaçlarından da uygulayabilirsiniz.

Regl Ağrısı Nasıl Önlenir 1

-Sıcak su

Adet ağrısını mümkün olduğunca hafifletmek için alt karın kısmınızın üzerine sıcak bir havlu koyun.

Alternatif bir yöntem olarak, sıcak su dolduracağınız bir şişeyi alt karın kısmınızın üzerine koyarak krampları ve ağrıları azaltabilirsiniz. Hazırladığınız şişe içerisindeki suyun çok sıcak olmamasına ve bunun yanı sıra uzun süre tutmamaya dikkat edin.

-Bioflavanoidler

Turunçgiller, brüksel lahanası, mango, brokoli gibi bioflavanoidler açısından son derece zengin olan yiyecekleri tüketin.

-Demir ve Kalsiyum

Kuru erik ve kuru üzüm gibi demir açısından oldukça zengin; kalsiyum açısından son derece zengin olan süt, baklagiller, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, mercimek, fasulye, nohut ve soya fasulyesi gibi gıdaları tüketmeye özen gösterin.

Muz ve Lor

Bir adet muzu az yağ üzerinde pişirin ve içerisine lor ekleyin. Adet ağrıları için oldukça iyi bir ilaçtır.

-Zencefil

Kek, sebze, kurabiye ve çayınıza zencefil ekleyin. Kaynar olan bir bardak suya yarım çorba kaşığı kadar ezilmiş zencefil ekleyin. Gün içerisinde 2-3 defa bu çaydan içebilirsiniz. Ayrıca hazırladığınız çayın içine tarçın tozu, bal ve limon suyu ekleyebilirsiniz. Bu menstrüel kramp için hazırlanan en iyi ve doğal ilaçlardan biridir.

Regl Ağrısı Nasıl Önlenir 2

-Hardal tohumları

Suya içerisine biraz hardal tohumu ekleyin veya önceden hazırlanmış sıcak suyun içine, bir kaşık hardal tozu ekleyin. 40 -45 dakika ayaklarınızı suyun içerisinde bekletin. Bu menstrüel kramp ağrılarını kesmenin harika bir yoldur.

-Rezene Tohumları

Günlük veya ağrınız olduğunda ham rezene tohumu çiğneyin. Rezene, bir ağız spreyi görevi görerek sindirimi rahatlatır ve menstrüel kramp belirtileri hızlıca ortadan kaldırır.

Keten tohumu

Menstrüel siklus süresince her gün 1 çorba kaşığı kadar keten tohumu tüketin. Alternatif bir yöntem olarak, salata veya yoğurt içerisine bir yemek kaşığı kadar keten tohumu karıştırın. Bu krampları üzerine en etkili doğal tedaviler arasındadır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉