• PAYLAŞ

Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır?

  • 19/06/2017 - 04:41
  • 0 Yorum
  • 586 görüntüleme

Günümüz insanları tüketimde çığır açıyor ve insanlar dünya kaynaklarını oldukça hızlı tüketiyor. Her yıl milyonlarca insan obezite nedeniyle doktorlara başvuruyor. Aslında eğer kilo problemleri genetik nedenlere dayanmıyorsa, insanların kilo vermemesi için hiçbir neden yok. Çoğu kişi diyetisyenlere gidecek vaktinin ve parasının olmamasından şikâyetçi olduğu için, evde diyet nasıl yapılır gibi sorulara başvurabiliyor. Ancak doktora giderek daha sağlıklı koşullar altında kilo vermek daha önemli. Yine de bazı sebeplerden dolayı diyetisyenleri tercih etmeyenler sağlıklı diyet nasıl yapılır öğrenmek isteyebilir. Bu yazımızda diyet yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden ve nasıl daha sağlıklı diyet yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Sağlıklı Diyet İçin Neler Yapılmalı?

  • Hızlı Kilo Verme Fikrinden Kurtulun

Bazı insanlar kısa süre içerisinde kilo vermek isteyebilmekte. Özellikle yaz aylarının yaklaşması ile yaza daha fit bir vücut ile girme hayali kuranlar, en çabuk etki eden diyetler gibi aslında sağlıksız olan diyetlere yönelebiliyor. Ancak bilinmelidir ki; diyet yaparken sağlıktan ödün vermek sizlere büyük şeyler kaybettirebilir. Hızlı veren kilolar nedeniyle vücut dengesi bozulabilir ve bu durum büyük hastalıklara davetiye çıkarabilir. Daha sağlıklı diyetler için internette diyet listesi nasıl yapılır şeklinde arama yapılabilir ya da diyetisyen hekimlerden yardım alabilirsiniz. İnternette diyet nasıl yapılır erkek ya da diyet nasıl yapılır kadın olarak arattığınızda, karşınıza cinsiyetinize göre öneriler gelir. Bu önerilere uygun diyet listeleri sayesinde fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

  • Diyet Listenizi Sağlıklı Besinler İle Donatın

Diyet yapacak olmanız her besinden vazgeçmeniz anlamına gelmemektedir. Evde diyet listesi hazırlarken yapmanız gereken tek şey besin çeşitleri arasındaki dengeyi iyi sağlamaktır. Ancak diyet döneminizde karbonhidratlar ve yağları bir miktar daha azaltmalı ve proteinlere daha fazla önem vermelisiniz. Yağları ve karbonhidratları ne kadar sağlıklı oranlarda azaltırsanız, diyetinizde o kadar başarılı olacaksınız.

  • Diyet ve Sporu Aynı Anda Götürmeye Özen Gösterin

Diyet ve spor birbirlerinden ayrılmaz bir ikilidir. Diyet yaparken spor yapmaya ne kadar özen gösterirseniz, o kadar çabuk sonuç alır istediklerinize kavuşursunuz. Sporlarınızda ağırlık kaldırmaya özen gösterirseniz süreci biraz daha hızlı işletmiş olursunuz. Bazı kadınlarda ağırlık kaldırırlarsa, tıpkı erkeklerdeki gibi kaslı olacakları korkusu mevcuttur. Ancak kilo verme amacıyla kaslarınızı harekete geçirecek kadar ağırlık kaldırmak sizleri irileştirmez. Yapılan araştırmalar ağırlık çalışan insanların daha hızlı sonuca vardıklarını göstermiştir.

  • Sık Sık Tartılmaktan Vazgeçin

Çoğu insan sırf çok sık tartıldıkları için diyetlerini bırakmış ve eski hayatlarına geri dönmüşlerdir. Günlük her gün tartılarak bir şey elde edemezsiniz. Çünkü insanlar saatler içinde kilo alıp veren insanlar değildir. Gün içerisinde ne kadar çok tartıya çıkıp, kilo veremediğinizi görürseniz diyetinizi de o kadar çabuk çöpe atarsınız.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉