• PAYLAŞ

Sağlıklı ve doğru bir şekilde zayıflamak nasıl yapılmalıdır?

  • 03/05/2017 - 15:00
  • 0 Yorum
  • 500 görüntüleme

Birçok insan fazla kiloları nedeniyle şikayet etmektedir. Tabi bu şikayetlerin oluşmasının nedeni aynı insanların boğazlarına hakim olamamasıdır. Zayıf insanlar ya da formda olan kişiler bedenlerine neyin girip çıktığı konusunda daha dikkatli davranmaktadır. Ancak kilolu insanlar bu konuda daha rahattır. Tabi kilolu derken bir hastalık nedeniyle kilo almak zorunda kalan insanlardan bahsetmiyoruz. Bizim üzerinde durduğumuz nokta kilolarını fazla yemekten alan insanlar üzerinde olacaktır. Etrafınızda kilo almak için bir yöntem arayan hiçbir insan göremezsiniz. Ancak fazla kilolar sadece bizlerin değil tüm dünyanın sorunu olmuştur. Aç insanlardan daha çok kilolu insanlar olduğunun altını çizelim.

Fazla Kilolardan Kurtulmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Fazla kilolardan kurtulmak kiloları alanların elindedir. Eğer sizde fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız size tavsiyemiz öncelikle kendinizi kontrol etmeyi öğrenmeniz gerekiyor. Yani iradenize sahip olmak her şeyin anahtarıdır. Ardından kendinize uygun bir diyet programı bulmalısınız. Piyasada bildiğiniz gibi çok sayıda diyet programı bulunmaktadır. Protein diyetleri, sebze diyetleri, dukan diyeti gibi çok sayıda fazla yöntemler için diyet programları vardır. Ancak bu diyetlerden herhangi birisinin sizin bünyenize uygun olacağının garantisi bulunmamaktadır. En doğru tercih sizin kendinize uygun bir diyet programı bulmanızdır. Bir diyetin verimli olması aniden başlanıp gerekli besini almadan hızlı bir şekilde kilo verilmesi doğru değildir.

Sizin genel anlamda sağlınıza bu şekilde yapılan zarar verecektir. Ayrıca bu şekilde yapılan diyetler çabuk diyetten vazgeçilmesine neden olmaktadır. Kiloyu dikkatli ve düzenli bir şekilde vermeniz daha verimli olacaktır. Hem iradenize hakim olmanıza yardım edecek hem de sağlığınızın bozulmasının önüne geçecektir. Diyet belirlenirken dikkat edilmesi gereken nokta günlük ihtiyacınız olan enerjinin dengede tutulmasıdır. Yani yapacağınız diyette belirlemeniz gereken sizin için gerekli günlük enerjiyi belirlemektedir. Bu harcanan enerjinin dengede tutulması için önemlidir. Yapılan araştırmalar en sağlıklı diyetlerinde vücudun ihtiyaç duyduğu besinlerin belirlenerek, güç içerisinde bunun karşılayacak gıdaların tüketilmesidir. Eğer aşırı kilonuz varsa tavsiye edilen yöntem bir diyetisyenden yardım almaktır. Diyete başlandığında karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral ve protein gerekli kadarının bünyeye alınmasıdır. Bunlardan herhangi birinin gerekli kadar tüketilmemesi demek çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Sağlıklı Kilo Vermek

Gerçekten kilo vermek istiyorsanız öncelikli olarak kesinlikle acele hareket etmemelisiniz. Unutmayın fazla kilolarınızı bir anda almadınız ve bir anda vermenizde mümkün değildir. Ayrıca acelesi davranmak sizleri strese sokacaktır ve kısa sürede diyetten vazgeçmenize neden olacaktır. Diyete ilk başladığınız da ayda vereceğiniz kilo 3 ile 6 kilo arasında değişecektir. Fazlası zararlı olacaktır. Tavsiye edilen limitler bunların arasında değişecektir. Zaman ilerledikçe ideal kilonuzu yaklaştıkça vereceğiniz kilolar giderek azalacaktır. Bunu mutlaka göz önüne almalısınız. Her ay düzenli olarak aynı kiloyu vermeniz mümkün olmayacaktır.

Diyet programının yanında mutlaka egzersiz de düzenli olarak yapılmalıdır. Kilo vermek amacıyla egzersizinizi hızlandırmak doğru değildir. Yapacağınız egzersizdeki amaç vücudunuzda ki yağların kasa çevrilmesini sağlamaktadır. Onun için ağır egzersizler yapmak yerine başlangıçta günlük bazı temel hareketleri yapmanız yeterli olacaktır. Diyet konusunda sizin önünüzdeki en büyük engel metabolizmanız olacaktır. Diyet başlangıcınızda metabolizmanız sizi kıtlıkta olarak algılayacaktır. Ancak zaman içerisinde sizin yeme düzeninize kendisini ayarlayacaktır. Bu da sürekli olarak acıkmanızın önüne geçecektir. Tüm bunların gerçekleşmesi için belirli bir zaman gerekmektedir. Hepsi bir anda olmayacaktır. Sabır kilo vermek için önemli bir anahtar olacaktır.

Kilo vermeye başladığınız ilk olarak hedef kilonuzu belirlemeniz gerekiyor. Bu konuda ideal kilo hesaplama programlarından yararlanabilirsiniz. Boy ve kilonuza göre sizin ne kadar kiloda almanız konusunda size bu programlar yardımcı olacaktır. 1,80 boyunda ki bir insanın ortalama ideal kilosu 68 ile 75 kilo arasındadır. Hedefinizden sapmamak için sık sık tartılmamanız gerekiyor. Çünkü her gün düzenli olarak kilo veremezsiniz. Haftada bir kez tartılmanız yeterlidir. 1 ile 2 kilo arasında haftalık kilo kaybı ideal olacaktır. Motivasyonunuzu yüksek tutmak için belirli bir zaman aralığında kendinizi ödüllendirmeniz doğru olacaktır. Diyet yapıyorum diyerek kendinizi hayattan soyutlamak doğru değildir. Günlük aktivitelerini aynı şekilde yapmaya devam etmelisiniz. Ve mutlaka günde 2 litre su tüketmeye özen göstermelisiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉