• PAYLAŞ

Sanal Gerçeklik Gözlükleri Göz Sağlığını Etkiler Mi ?

  • 21/09/2016 - 20:34
  • 0 Yorum
  • 906 görüntüleme

Sanal Gerçeklik Gözlükleri Göz Sağlığını Etkiler Mi ?

Günümüzde sadece bilim kurgu filmlerinde görebileceğimizi hayal ettiğimiz her teknoloji gerçeğe dönüşmüş olarak görüyoruz. Bu teknolojilerin arasında son karşımıza çıkan örnek ise tüm dünya üzerinde hatırı sayılır bir şekilde ses getiren, genel olarak da gençler ve çocuklar arasında bir tutkuya dönüşen sanal gerçeklik gözlükleri.

Kullanıcılara nerdeyse gerçeğe en yakın deneyimi sunan bu gözlükler, daha çok ilgi alanlarına dair deneyimleri ve aynı zamanda oyunları kapsadığı için genel olarak çocuklar ve gençler tarafından son derece rağbet görüyor. Peki, cihaz kullanımında ekranının gözlere bu kadar yakın hale gelmesi, göz sağlığını etkiliyor mu ? Bu günlerde en çok sorulan sorular arasında diyebiliriz.
sanal-gerceklik-gozluklari-goz-sagligini-etkiler-mi-3

Bu konuda alanında uzman olan doktorlar tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında, sanal gerçeklik gözlüklerinin üzerinde yapılan etkili bir araştırma olmaması nedeni ile kalıcı bir etkisi bulunduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmuyor, bunun yanı sıra  baş ağrısı, yorgunluk ve mide bulantısı gibi istem dışı bir dizi rahatsızlığı tetikleyebileceğini belirtiyorlar.

Sanal gerçeklik gözlüklerinin, çok uzun süreli kullanımlardan kaynaklanabilecek görsel refleks ve bunun yanı sıra yön algısında nörolojik olarak karmaşaya neden olabileceğini, fakat kalıcı bir hasara yol açıp açmadığı şu ana kadar kanıtlanmış değil.

Cihazın tasarımının ve kullanılan teknolojisinin oldukça önemli olduğunun altını çizen uzmanlar. Görüntü kalitesi ve görüntü akışının son derece iyi düşünülmüş olması gerekiyor. Bir başka detay ise görüntünün üç boyutlu olması. Bu da şu anlama geliyor gözün görüntüyü netleştirmek için çok daha fazla efor harcaması gerekiyor, durumun böyle olması da zarar vermesi yerine aksine gözü güçlendirebilecek bir durum olduğunu söyleyen uzmanlarda bulunmakta.

sanal-gerceklik-gozluklari-goz-sagligini-etkiler-mi-2

VR gözlükleri zaman içerisinde göz tembelliği tedavisinde kullanılabilir mi ?

Uzmanlar buna benzer teknolojilerin özellikle de çocuklarda oluşan göz tembelliği gibi problemlerin tedavisinde kullanılabildiğini ve son derece  etkili sonuçlar elde edildiğini belirtiyorlar.

Genel bir bakış açısı olarak göz sağlığını olumsuz yönde etkilenebileceğinin düşünülmesini destekleyecek herhangi bir kanıt olmadığı gibi, düşünülenin aksine uygun durumlarda kullanıldığında bazı tedavilerin başarılı sonuç vermesi bile söz konusu olabilir. Tabii ki bu aşamada teknolojilerin kullanımı esnasında kurallara uyulması; bu tür  cihazların uzun süreli olarak  değil, kısa süreli olan kullanımlar için tercih edilmesi ve kesin olarak belirli aralıklarla gözün dinlendirilmesi gerekiyor.

 

 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉