• PAYLAŞ

Sosyal Platformlara Video Yüklerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

  • 09/10/2016 - 14:19
  • 0 Yorum
  • 923 görüntüleme

Sosyal Platformlara Video Yüklerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Günümüzde aklınıza gelebilecek neredeyse tüm sosyal platformlarda artık video ekleme özelliğine sahip. Yapılan araştırmalara göre 2019 yılana kadar internet trafiğinin %80’inin sadece video izleme amacı ile kullanılacağı öngörülüyor. Sosyal medyada üzerinde daha aktif olmak ve ilgi çekmek istiyorsanız ilk olarak etkileyici videolar eklemeyi öğrenmelisiniz. Bu yazımızda sosyal platformlar üzerine video eklemenin bazı inceliklerini ve detaylarını sizlerle anlayacağız.

sosyal-platformlara-video-yuklerken-dikkat-edilmesi-gerekenler-nelerdir-5
Videonuzu Her Platforma Ayrı Olarak Yükleyin ;

Videolarınızı sadece YouTube’a üzerine ekleyip buranda Facebook yada Twitter’a link olarak yollamamalısınız. Çünkü farklı kaynaklar üzerinden ayrı ayrı yükleme yapmanızla daha fazla izleyici sayısına ulaşmanız mümkün.

Sosyal Platformların Limitleri Öğrenin ;

Video yükleme limitlerinde her sosyal platformun ayrı ayrı kısıtlamaları bulunmakta. Bu konulan kısıtlamaların farkında olursanız buna göre videolar hazırlayarak daha verimli sonuçlar çıkarabilirsiniz. Aşağıdaki sizlere için yayınladığımız görselde bulunan tablodan en yaygın sosyal platformları YouTube, Twitter, Facebook gibi uygulamaları bu limitleri görebilirsiniz.

sosyal-platformlara-video-yuklerken-dikkat-edilmesi-gerekenler-nelerdir-2

Videolarınız Üzerinde Düzenleme Yapmadan Yüklemeyin ;

İnternet üzerinde çok büyük bir izleyici kitlesi bulunmasına rağmen bu kitle oldukça fazla şeye dikkat ederek kendilerine göre filtreleme yapıyor. Yani kısacası her önüne geleni izlemiyorlar. Bu nedenle elinizde bulunan 2 saatlik videoyu nasıl olsa limit var diyerek yüklemenizi tavsiye etmediğimizi bilmelisiniz. Hazırladığınız videonuzu daha ilgi çekici bir hale getirmek ve izleyenleri sıkmamak adına çeşitli video düzenleme programlarından yararlanmanızda fayda olacaktır.

Yapılan araştırmalara göre Facebook uygulaması kullanıcıları en yaygın olarak 30 saniye ile 1 dakika arasında olan videoları izliyor. Bu izlenen videolar ise genel olarak eğlence odaklı videolar oluyor.

Youtube uygulamasında ise durum biraz daha farklı. Kullanıcıların geneli 3 dakika civarında olan videoları en çok izliyor. Açıklama, inceleme yada animasyon türünde olan videolar bunlar arasında en yaygın olanları. Yani Youtube uygulaması kullanıcılarının geneli bu platformu araştırma yapmak yada bilgi toplamak için kullanıyor.

Twitter uygulaması kullanıcılarının video izleme ortalaması ise son derece düşük, 10 saniye ile 30 saniye arasında olan videoları izliyorlar. Yani Twitter uygulamasına yükleyeceğiniz videonun tamamen özet niteliğinde taşıması sizin için çok daha iyi olacaktır.

Instagram uygulaması kullanıcıları ise daha çok duygusal içeriklere, motivasyon kaynaklı olan gönderilere odaklandıklarını söylemek mümkün. Yani Instagram uygulamasında herhangi bir bilgi içeriği olan  gönderi aranmıyor. Sadece kullanıcıların ilgisini çekmeye, ufkunu genişletmeye, tarz  ve yaratıcı videolar hazırlamanız yeterli olacaktır. Çeşitli efektlere sahip olarak hızlandırılmış yada ağır çekim videoları bunlara birer örnek teşkil edebilir.

sosyal-platformlara-video-yuklerken-dikkat-edilmesi-gerekenler-nelerdir-4

Videoların Başlangıcı Son Derece Önemli ;

Facebook uygulaması üzerinden örnek vermek gerekirse videolar ekrana geldiği anda otomatik olarak oynatılmaya başlıyor ve bu nedenden dolayı hazırladığınız videonuzun ilk 3 saniyesi son derece önemli diyebiliriz. Eğer hazırladığınız video ilgi çekici olursa kullanıcı sayfayı kaydırmaya devam etmek yerine, hazırladığınız videonuza odaklanıp sonuna kadar izlemesini sağlayabilirsiniz.

Hazırladığınız Videolarda Ses Pek Fazla Önemli Taşımıyor ;

Hazırladığınız videonuzda kullanacağınız ses çok fazla önemli değil. Facebook yada Instagram gibi otomatik video oynatma özelliği bulunan sosyal ağlarda kullanıcıların geneli videonun sesini açmadan direk izleyip geçiyor. Yine de kendinize güveniyorsanız etkileyici bir ses seçmeniz sizin faydanıza olacağını söyleyebiliriz. Fakat açıklama yada inceleme türlerinde bir video hazırladıysanız altyazılı olarak yüklemeniz  sizin için çok daha faydalı olacaktır.

Ön izlemede Olan Resimlerinize Dikkat Edin ;

Hazırladığınız videolarınızın önizleme resimlerine yani diğer bir değişle thumbnail olarak adlandırılan görüntülerinize dikkat etmelisiniz. Çünkü yapılan araştırmalara göre izleyici kitlesini en fazla ikna eden konulardan bir tanesi de bu oluyor. Facebook yada Youtube uygulaması size istediğiniz görüntüyü önizleme resmi olarak yükleme olanağı tanıyor.  Twitter, Instagram,ve Snapchat ayrı bir resim yükleme imkanı sunmuyor fakat hazırladığınız videonuzun istediğiniz bir anını yakalayıp önizleme resmi olarak ayarlamanıza olanak sağlıyor.

Sosyal ağlar üzerine yükleyeceğiniz videolarınızı boyutlarını ayarlamak için Video Boyutu Kalite Kaybı Olmadan Küçültme İşlemi Nasıl Yapılır ? Yazımızdaki önerilerimizden yararlanabilirsiniz. Sizlerde sosyal platformlarda edindiğiniz tecrübe ve deneyimlerinizi  yorum yaparak paylaşmanız bu konuda bilgi sahibi olmak isteyen okuyucularımıza fayda sağlayacaktır.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉