• PAYLAŞ

Sperm Kalitesi Nasıl Artırılır?

  • 19/08/2016 - 12:20
  • 0 Yorum
  • 1128 görüntüleme

Sperm Kalitesi veya Sperm Sağlığı gibi birçok soru bebek sahibi olmayı düşünen baba adaylarının sürekli olarak bilgi sahibi olmaya çalıştıkları genel bir konudur. Sperm sağlını olumlu geliştiren faktörler, doğrudan sperm kalitesi ve sayısını da artıracaktır.

Koruyucu Önlemler Alınmalı

Testisler, kesinlikle vücut sıcaklığında olmaması gereken organlardır. Bu nedenden dolayı doğumun hemen öncesinde veya hemen sonrasında skrotum testis torbasına inerler. Diğer bir anlatımla spermler kesin olarak vücut sıcaklığına üretilmezler, serin tutulmaları gerekir.

Sperm Kalitesi Nasıl Artırılır 1

-Dar kot pantolonlardan veya sıkı kıyafetlerden uzak durulmalı.

-Dar iç çamaşırları giymekten kaçının. Geniş pamuklu iç çamaşırları giyilmesi uygundur.

-Sauna veya sıcak banyodan uzak durulmalı.

Stres Kontrol Altına Alınmalı

Stres, düşük sperm sayısının en önemli etkenlerinden biridir. Stres olduğunuzda, vücut stres hormonu salar ve vücutta testosteron düzenlenmesini sağlayan Leydig hücrelerini bloke eder ve aşırı stres olduğunuzda vücudunuzun sperm üretimini tamamen durdurması da mümkün hale gelebilir. Bu sebeple stres düzeyini mutlak olarak kontrol etmek önemlidir.

Sigara ve Alkol

Eğer sigara kullanıyorsanız normalden çok daha az sperm sayınız olacaktır. Yaklaşık olarak istatistiklere bakıldığında %22 oranında Sperm sayısını artırmak için sigarayı mutlaka bırakmalısınız.

Östrojen erkeklerde de mevcut olan kadın cinsiyet hormonudur. Kısacası sigara ve alkolün karaciğer fonksiyonlarını son derece etkilediği herkes tarafından iyice bilinmektedir. Bu etkileşimin sonucu olarak, vücuttaki östrojen düzeyi son derece yükselir aynı zamanda testosteron düzeyi etkilenir ve dolayısıyla sonuç olarak sperm üretimi etkilenir.

Sperm Kalitesi Nasıl Artırılır 2

Sağlıklı Diyet

Sağlıklı yapılan diyet sağlıklı bir hayat demektir. Sperm sağlığını oldukça iyileştiren sebze, protein ve kepekli tahıllar tüketin. İlave olarak diyetinizin yumurta, balık, meyve, sebze, kaju fıstığı, ceviz ve yer fıstığı gibi gıdalar içermesine özen gösterin.

Yağlı olan yiyeceklerden ve soya bazlı ürünlerden sakının çünkü bunlar vücutta bulunan östrojen seviyesini artırmaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉