• PAYLAŞ

Takip Edilmeyen Benler Hayati Tehlikeye Neden Olur mu?

  • 11/09/2016 - 19:00
  • 0 Yorum
  • 827 görüntüleme

Takip edilmeyen benler hayati tehlike oluşturabilirler!

Yaz mevsimine girildiğinde güneşin zararlı olan etkilerinden mutlaka korunmalıyız. Güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmanın sonucu cilt kanseri türleri gelişebilmektedir ve günümüzde cilt kanserleri görülme sıklığı gittikçe artış göstermekte.

Cilt kanserinin sık görülen türlerinden biri benlerden gelişir!

Cilt kanseri türlerinde sık görülen 3 tipinden biri malign melanom genel olarak benlerden gelişir. Bu tip cilt kanseri en kötü prognoza yani gidişe sahiptir. Bu sebeple benler yani nevüs son derece önem arz etmektedir.

Benler açık kahverenginden başlayarak siyaha kadar değişebilen renklerde görülebilirler. Doğuştan vücutta olabildikleri gibi sonradan ortaya çıkan benler aslında melanosit adı verilen renk hücrelerinden oluşurlar. Büyüklükleri oldukça değişken olabilir. Dev boyutlarda oldukları zaman tüm bacağı, kolu yada vücudun büyük bir kısmını kaplayabilen türleri bulunur.

vucut-beni-1

Benlerin kanserleşme olasılığı sebebiyle takibi son derece önemlidir. Benlere alınan çarpmalar, vurma gibi sert darbeler bende bulunan hücreleri yorar ve bunun yanı sıra kanserleşmeye eğilimi arttırır. Bu nedenle özellikle çocukluktan yani doğuştan olan benlerin üzerinde sık yara açılması, örnek olarak diz bölgesinde olan ve çocuğun düşmeleri sonrası ben üzerinde açılan yaralar, benin kanserleşme olasılığını oldukça artıracaktır.  Doğuştan olan benlerin kanserleşme riski sonradan oluşan benlerden biraz daha fazladır. Anne ve babaların bu konuda son derece dikkatli olmaları çocuklarını mutlaka güneşten korumaları ve benin bulunduğu bölgenin darbelerden mümkün olduğunca sakınılması gereklidir. Riski oldukça yüksek benlerde, benlerin alınması yapılacak en doğru seçim olacaktır.

Vücutta bulunan benin çapı arttıkça kanserleşme riski bu oranda artar. Benler üzerinde son zamanlarda oluşan kızarıklık, üzerlerinde yara açılması, renginde değişiklik, kepeklenme, etrafa doğru büyüme, , asimetri oluşması, kenarlarında düzensizlik kabarıklaşma gibi belirtilerin görülmesi kanserleşme açısından son derece kötü bulgulardır. Bu tür belirtilerde bireyler hemen uzman bir doktora başvurmalıdır.

Şüpheli durumda olan benlerin alınması buluna tek tedavi yoludur. Fakat halk arasında oluşan benler alındığı zaman kanserleşir gibi yanlış bir algı bulunmakta. Bu tamamen algı yanılması ve bunun tam tersi eğer kanserleşmiş olan bir ben alınmazsa ciddi oranda hayati tehlike içerir. Benler alındıktan sonra patolojik tetkike gönderildiği zaman kesin olarak kanserleşip kanserleşmediği tanısı konulmaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉