• PAYLAŞ

Tasarruf Yapmanın En Önemli Yolları Nelerdir?

  • 28/06/2017 - 15:54
  • 0 Yorum
  • 663 görüntüleme

Hayatımızda ki bazı planlarımızı gerçekleştirebilmemiz için öncelikle bu hayalleri gerçekleştirecek maddi güce sahip olmamız gerekiyor. Bu güce kazandığımız paranın tamamını harcayarak ulaşma şansımız yok. İlk olarak birikim yapmanız herkes tarafından tavsiye edilecektir. Ancak birikim yapabilmek için öncelikle bunun en önemli anahtarı olan tasarruf yapmanın yöntemlerini öğrenmeniz gerekiyor. Bu yayınımızda sizlere tasarruf yapmanıza yardımcı olacak en önemli yöntemler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Bu sayede sizlerde doğru şekilde nasıl tasarruf yapılacağını ve daha çok nasıl birikim yapabileceğinizi öğrenebileceksiniz. Aşağıda paylaşacağımız detaylardan bazılarını mutlaka uygulamaları ve hayatınızı bunların çerçevesinde bir plana dahil etmelisiniz. Tasarruf konusunda başarı ancak bu şekilde sağlanır.

Yatırımlarınızı Bilinçli Yapın

Tasarruf sayesinde yatırım yapılacağı bilinen en genel kanıdır. Ancak bir yatırım stratejisi olmayan bir kişinin doğru şekilde tasarruf yapma şansı yoktur. O nedenle sizlere tavsiyemiz öncelikle kendinize bir yatırım stratejisi belirlemeniz olacaktır. Bu şekilde para biriktirmek daha doğru şekilde yapılacaktır ve kazancınız daha fazla olacaktır.

Online Bankacılığı Sonuna Kadar Kullanın

Teknolojinin bize sağladığı kolaylıklardan birisi de online bankacılık hizmetleridir. Bu hizmetin en büyük avantajı ise bankacılık hizmetleri nedeniyle insanlardan alınan ücretlerin bu yöntemle yapıldığında herhangi bir ücrete tabi tutulmamasıdır. Yani sizlerde bu yöntemi kullanarak hiçbir masraf ödemeden bankacılık işlemlerinizin tamamını rahatça yerine getirebilirsiniz.

Not Tutun

Harcamalarınızın her detayını kontrol etmelisiniz. Bu en küçük harcamanızdan en büyük harcamanıza kadar en ufak bir detay atlamadan yapmalısınız. Evden çıktığınız andan eve girdiğiniz ana kadar geçen sürede ki tüm harcamalarınızı tek tek not alın ve bir kenara yazın. Bu sayede tüm harcamalarınızı not altına almayı başarabilirsiniz.

İkinci El Kullanmayı Deneyin

Eşya almanız gerektiğinde yüksek bedeller ödemek yerine az kullanılmış ikinci elleri tercih etmeniz sizin için daha doğru bir tercih olacaktır. Bunun için ikinci el kullanma alışkanlığınız olmalıdır. Tabi ikinci el ürün alırken temiz olduğuna dikkat etmelisiniz. 2 bin TL’ye alabileceğiniz bir cihazı temiz bir şekilde 1.500 TL’ye almak tasarruf etmenin yollarından birisidir.

İndirimleri Takip Edin ve Faydalanın

Tasarruf ederek para biriktirmenin en önemli yollarından birisi indirimlerden sonuna kadar faydalanmak olacaktır. En basit bir örnek ile bu konuda açıklama yapalım. Yakın bir zamanda alacağınız herhangi bir ürün için doğru indirimleri ve kampanyaları  sürekli olarak takip etmek sizin için önemli tasarruf yöntemlerinden birisidir.

Kredi Kartı Alışkanlığından Kurtulun

Tasarruf yapmanın önündeki en önemli engellerin başında kredi kartı kullanımı gelmektedir. Alışverişe gittiğinizde yanınızda gelirinizin üzerinde limite sahip olan kredi kartınız varsa ihtiyacınız olsun olmasın birçok alışverişi rahatça ödemelerini düşünmeden yaparsınız. Bu durum da ay sonu geldiğinde karşınıza büyük miktarda bir borcun gelmesine neden olur. Tasarruf yapalım derken bir anda kendinizi borç batağında bulabilirsiniz. O nedenle size kredi kartı kullanmamanız konusunda küçük bir tavsiyede bulunacağız. Elinizden geldiği kadar alışverişe giderken yanınıza kredi kartı yerine nakit para alın. Bu sayede limitlerinizi belirlemiş olursunuz ve gereğinden fazla harcama yapmamış olursunuz.

İhtiyacınız Olmayan Şeylerden Uzak Durun

Günümüz tüketim toplumu içerisinde birçok insan ihtiyacı olsun olmasın birçok şeyi almayı tercih ediyor. Tabi bu de gereksiz harcamaları beraberinde getiriyor. 1 sene önce alınan bir akıllı telefonun yeni modeli çıktığında hemen giderek onu almak buna bir örnek olarak gösterilebilir. Gereksiz harcama olacağı için ihtiyacınız olmayan şeyleri kolay kolay almamanızı tavsiye ederiz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉