• PAYLAŞ

Tırnaklardaki Beyaz Lekeler Neden Oluşur?

  • 17/08/2016 - 19:40
  • 0 Yorum
  • 1109 görüntüleme

Tırnaklar üzerinde birçok hastalık meydana gelebiliyor. Bunların en önemlileri arasında tırnak mantarları, tırnak batmaları ve tırnak kırılmaları örnek verebiliriz. Tırnaklarda oluşan beyaz lekeler ise tam olarak, hastalık diye isimlendirmek doğru olmaz. Tıp dilinde lökoniki olarak isimlendirilen durum, genel de hafif bir seyirdir. Çok nadiren de olsa ciddi hastalıklara işaret edebilir.

Çoğu birey tırnaklarda görülen beyaz lekeleri vitaminsiz kalma olarak nitelendirir. Asıl olarak, tırnaklardaki beyaz lekelerin vitamin ile yakından uzaktan alakası yoktur.

Beyaz Lekeler Mineral Eksikliğinden Kaynaklanır.

Mineraller vücudumuz için düzenleyici görevi olan temel öğelerdendir. Görevinden belli olduğu gibi eksikliklerinde birtakım sorunlar ortaya çıkar. Vücutta her mineral eksikliği aynı tepkiyi oluşturmaz. Örnek olarak potasyum eksikliğinde pıhtılaşma problemleri, demir eksikliğinde kansızlık ortaya çıkar. Tırnaklardaki beyaz lekelere ana neden ise çinko eksikliğidir. Çinko eksikliği, bağışıklık sistemi zayıflatır ve bundan kaynaklanan hastalıklar, beyaz tırnak lekeleri, yaraların geç iyileşmesi, , sivilce, sancılı adet, büyüme ve gelişme gerilikleri gibi çeşitli probleme de yol açmaktadır.

Tırnaklardaki Beyaz Lekeler Neden Oluşur 2

Çinko İçeren Besinler Nelerdir ?

Kırmızı et, yumurta, karaciğer, peynir, mısır, fasulye, brokoli, Brüksel lahanası, bezelye ve fındık bol miktarda çinko içeren gıdalardır. Çinko bakımından zengin bir diyet uygulamak bazen yeterli gelmemektedir. Bunun asıl nedeni çinko emiliminden kaynaklanan sorunlardır. Çinko mineralinden maksimum yararlanabilmek için mutlaka C vitamini ile birlikte alınması ve süt – süt ürünleri ile birlikte takviye edilmesi önerilmektedir.

İlerleyen Beyaz Lekelere Dikkat!

Tırnaklarda bulunan beyaz lekeler çinko takviyesi alındığı halde ilerliyor ise o zaman başka minerallerin eksikliğinden de kuşkulanmalıdır. En sık selenyum, manganez ve magnezyum eksikliği tırnak lekelerine yol açan mineraller arasındadır. Bu minerallerin de uzun süreli olarak alınmaması bedende başka ciddi problemlerin oluşmasına zemin hazırlar.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉