• PAYLAŞ

Twitter İstihbarat Ajanslarına Sırtını Döndü

  • 27/06/2016 - 16:53
  • 0 Yorum
  • 826 görüntüleme

image001194

Platformunu kullanan istihbarat servislerinin erişimini bir anda kesmesiyle oldukça ünlenen Twitter, bu kez ABD’ni istihbarat ajanslarını kendi platformundan dışladı. Ajanslara Twitter kendi verilerini kullanarak ABD ‘ne kritik analitik servisi sunan Dataminr‘ın servisini tamamen keserek Twitter teknoloji ve güvenlik şirketleri arasında bulunan gerilime bir yenisini daha ekledi.

İstihbarat ajansları tarafından doğrulanan bilgilere göre Twitter, aldığı bu kararla  Dataminr’ın Twitter’ın verilerini  kullanarak istihbarat ajanslarına sağladığı servisin artık devam etmesini istemiyor. Dataminr, herkese açık tweet’leri gerçek zamanlı olarak analiz ederek, eylemler, terör  ve “haber değeri” olabilecek gelişmeleri gazetecilerden, istihbarat ajanslarına ve bankacılara kadar geniş bir  kitlesiyle ulaştırıyor. Servis kesintisinin bakıldığı zaman istihbarat ajansları dışındaki müşterileri etkilemediği görülüyor. Twitter yaptığı bu hamleye bir gerekçe göstermediği gibi aynı zaman da istihbarat ajanslarının diğer bütün istihbaratlar ve analizciler gibi atılan tweet’leri kendilerinin kimseye ihtiyaç duymadan analiz edebileceklerini savunuyor. Şirket bu davranışı ile istihbarat ajanslarıyla yakın bir ilişki içerisinde olduğu izleniminin yaratılmasını istemiyor olabilir.

dataminr

Twitter bu alanda yaptığı hamlelerle aynı zaman da WhatsApp’ın kısa bir süre önce kullanıma sunduğu baştan uca şifreleme eklentisi kullanıcılarının oldukça beğenisini toplamasına neden olmuştu Twitter kendi güvenirliğini kanıtlamak istiyor olabilir. Dünyadaki kullanıcılara baktığınız zaman teknolojinin gelişmesi ile beraber özel hayatın gizliliği oldukça büyük bir son haline gelmeye başladı. Teknoloji dünyasında kullanılan her türlü uygulama ve yazılımın en güvenilir seçenekleri sana markaların ki tercih edildiği bir gerçek. Twitter bu davranışını pazarda ben de varım ve güvenirliğimden şüpheniz olmasın algısını yayma stratejisi olma ihtimali oldukça yüksek görünse de tam olarak detayların ne olduğu bilinmiyor. Twitter bu konu hakkında sessiz kalma tutumunu devam ettirerek hiçbir açıklamada bulunmuş değil. Yakın zaman olan bu gelişmeler sosyal medya tarafından yakından izlenmekte bir gelişme olduğunda kısa bir süre içerisinde duyulacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉