• PAYLAŞ

Yapay Zekalı Robot Firar Etti

  • 22/06/2016 - 18:05
  • 0 Yorum
  • 992 görüntüleme

Yapay Zekalı Robot Firar Etti 1

Hayatımızın her alanın da ismini duymaya başladığımız yapay zeka teknolojisi aslında bilineden çok daha fazla ilerde çeşitli alanlarda kullanılan ve hala geliştirme aşamasında. Yapay zeka üzerinde çalışan dünyanın bir çok ünlü üniversitesi yanın da alanın da uzmanlaşmış yaptıkları ile teknoloji dünyasında adını duyurmayı başarmış yazılım mühendisleri yapay zeka teknolojisi üzerinde oldukça iddialı çalışmalar yapıyorlar. Yapay zeka teknolojisin asıl hedefinde olan öğrenebilir ve öğrendiğini uygulamaya karar veren bir teknoloji olması. Bu alan da çok değişik uygulamalar üzerinde testler yapılmakta çok ünlü oyun firmaları ile de ortak çalışmalar yürütmektedirler. Online oynanan fps oyunlarında yapay zeka ürünü sanal kullanıcılar ekleyerek gerçek oyuncular karşısında neler yapabildiklerini inceliyorlar. Single-player oyunlarda oyuncuların karşılarına çıkan moblar tamamen yapay zeka ürünü olup artık oyun kaliteleri mobların yapay zekalarına göre değerlendirilmektedir.

Yapay Zekalı Robot Firar Etti 4

Dünyada bir çok laboratuvar bu alanda çalışmalarını yürütmekte ve başarılarını teknoloji fuarlarında ne kadar ileriye gittiklerini de sergilemekteler.

Rusya’ da yapay zeka üzerine ayrıştırmalar yapan bir laboratuvardan yapay zekaya sahip aynı zaman öğrenebilme yeteneği üzerinde çalışılan robot firar etti sosyal medyada büyük ilgi gören robot laboratuvardan firar ederek Rusya caddelerini birbirine kattı. Modern teknoloji ile beraber yakın zamanda sık karşılaşabileceğimiz bir durum gibi gözüken firar olayının laboratuvar da çalışan bir görevlinin kapıyı açık bırakmasının neden olduğu açıklandı. Yapay zekaya sahip  robotumuz ilk firar eden robot olarak tarihe geçmeyi başarmış oldu. Rusya’ da polisin duruma el koymasıyla trafik düzene sokuldu firari dostumuzun laboratuvardan sadece 50 metre uzaklaştığı anlaşıldı. Yapay zekaya sahip firari robot ilk öğrendiği her bulduğu açık kapından çıkmaması gerektiği olmuştur sanırım.

Bilim kurgu filmlerinde görmeye alışkın olduğumuz robotlar geçtiğimiz seneler de hayal ürünü olarak adlandırılsa da baktığımız da artık caddelere kadar çıkmış boy göstermekte. Yapay zeka teknolojisinin gelişmesi hızla devam ederken günlük hayatımızda robotlarla yaşamamız çok uzak gözükmüyor.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉