• PAYLAŞ

Çocuklarda Uyku Önce Beslenme Nasıl Olmalı ?

  • 05/08/2016 - 20:46
  • 0 Yorum
  • 874 görüntüleme

Anne ve babaların hayatlarının anlamı olan çocuklar, bebekliklerinden itibaren büyük ilgi ve önem gerektirir. Çocuklar büyüdükçe beslenme alışkanlıkları da değişim gösterir, gün içerisinde yeme alışkanlıkları kadar akşamları yatmadan önce çocukların sağlıklı atıştırmalıklarla beslenmesi gerekmektedir. Genel olarak erken yenen akşam yemeğinden sonra uyuması gereken çocuklar bazen acıktıkları için uyku problemleri çekeler veya sabahları normalden çok daha erken kalkarlar. Çocuklarınız yatmadan önce mutlaka karbonhidrat bakımından zengin aperatifler hazırlamalısınız, bu şekilde hazırlanan atıştırmalıklar uyku düzeninde büyük farklar yarattığını kısa sürede fark edeceksiniz.

cocuklarda-uyu-oncesi-beslenme cocuklarda-uyu-oncesi-beslenme

Akşamları uyumadan önce yenmesi gereken iyi seçenekler arasında muz, tahıl veya çocuklarınızın midesinde uzun süre kalabilecek proteinli gıdalar verebilirsiniz.

Denenmiş ve gerçek iksir ılık süt

Çocuklar yatmadan önce verilecek olan bir fincan ılık sütün sihirli etkisi vardır. Ilık sütü çok daha cazip hale getirilebilmesi için içine bir kaşık kadar bal ilave edebilirsiniz.

Kafeini kesinlikle kesin.

Çocuklarınızın daha rahat uyuyabilmesi için akşam saatlerinde kesin olarak kafein almaması gereklidir. Çocuklarımız zaten kafeinli içecekler içmiyor diye düşünebilirsiniz. Maalesef ki bazı gıdalar ve içeceklerde kafein bulunur. Bunların arasında meyve suları veya enerji içeceklerinin yanı sıra bazı şeker, kakaolu içecekler ve dondurmalarda bulunabilir.

Şeker alımını mutlaka kontrol edin.

Çocuklarınızın özellikle akşam yemeği yendikten sonra, şeker alımını izin vermemeye özen gösterin.

Beslenme programına uyku verecek yiyecekler ekleyin

Çocuğunuzun beslenme programına, sağlıklı uykuyu teşvik edecek gıdalar ekleyin. Örnek olarak ;

Kiraz: Uyku alışkanlıkları konusunda, uykuyu  düzenlemeye yardımcı olan melatonin maddesi bulunur.

Yasemin pirinci: Bünyesinde gıda glikozu bulunur. Vücudunuzda glisemik indeksi asla düşürmez. Kana çok yavaş karışır.

Kepekli tahıllar veya zenginleştirilmiş tahıllar: Yulaf ezmesi, Quinoa,  ve arpa da iyi seçenekler arasındadır.

Muz ve tatlı patates: Sağlıklı karbonhidratlar içermesi açısından oldukça iyi  kaynak olmasının yanın da, bu gıdaların her ikisi de kasları gevşetir. Magnezyum ve potasyum açısından da oldukça zengindir.

İçecekleri sınırlandırın.

Çocuğunuzun akşam yemeği yendikten sonra yatma zamanına kadar bir şey içmemesini sağlamayı çalışın. Böylece gece uyku boyunca tuvalet ihtiyacı kesinlikle olmayacaktır. İçmelerine müsaade ettiklerinizi ise yavaş ve yudum yudum içmesini sağlayın.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉