• PAYLAŞ

Dirseklerde Oluşan Karartma Nasıl Azaltılır ?

 • 19/11/2016 - 18:51
 • 0 Yorum
 • 711 görüntüleme

 

Dirseklerde Oluşan Karartma Nasıl Azaltılır ?

Hiperpigmentasyon adı verilen dirsek kararması bir cilt hastalığı değildir. Bir tek ciltte oluşan bir pigmentasyon problemidir. Özellikle hanımların şikayet etmiş olduğu bir durumdur. Dirseklerdeki deri kurumaya eğilimli olmasından bu bölgedeki koyulaşma daha çokdur. Bu çok önemli bir problem değildir. Evde yapılabilecek basit karışımlarla bu kararmalardan kurtulmak mümkün olabilir.

 

Dirsek kararmasının sebepleri:

 1. Dirseklerdeki kararmanın sebeplerinden birisi kış aylarındaki hava değişimleridir. Hava değişimi ile beraber dirsekler çatlar ve kararmaya adım atar.
 2. Dirseklerdeki kararmanın bir diğer sebebi dirseklerin nemsiz kalmasıdır. Bu bölge çok kuru olmasından sürekli nemlenmeye ihtiyaç duyar. Sık sık nemlendirilmezse sonucu cildin renk değïştirmesi olacaktır.
 3. Öteki kararmaya etki eden etken dirseklerin ışınlara şiddetli ve sürekli şekilde maruz kalmasıdır.
 4. Ayrıca masaya çok sık dayanan dirseklerde de kararma görülür.

dirseklerde-karartma-nasil-anlasilir

Dirseklerdeki kararma nasıl azaltılır?

Dirseklerdeki renk değişimini azaltmanın en önemli ve basit yolu dirsekleri devamlı nemli tutmaktır. Her banyodan sonrasında el ve vücut için kullanılan nemlendiriciler dirseklere de uygulanmalıdır. Ek olarak derinin kendini basit yenilemesi için her banyoda dirsekler kese ile iyice ovulmalıdır.

 

 • Yulaf 2 yemek kaşığı kadar ve su 3 yemek kaşığı eklenir bu karışım güzelce macun kıvamına getirilir. Bu karışım haftada 2 defa dirseklere masaj yaparak uygulanır. 10 dakika bekledikten sonrasında yıkanır.
 • Limon ve hindistan cevizi yağı iyi birer ağartıcıdır. Bu yüzden kararan dirsekleri beyazlatmada kullanmak mümkün. Limon ortadan ikiye bölünerek direkt dirseklere sürülebileceği şeklinde hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak masaj da yapılabilir.
 • Her gün 5-10 dakika süresince zeytinyağı ile dirseklere yumuşak dokunuşlar yapmak dirseklerdeki kararmaları azaltır.
 • Cildin renk kararmasını açacak yollardan birisi de yoğurttur. Yoğurt laktik asit içerdiğinden dirseklerinizin renklerinin açılmasında büyük bir rol oynar. 2 çorba kaşığı yoğurt ile 1 çorba kaşığı un karıştırılarak macun haline getirilir. Elde edilmiş macun dirseklere sürülür ve kuruyana kadar beklenir. Ardından bolca su ile durulanır.
 • Şeker iyi bir cilt canlandırıcıdır. Bir miktar şeker ve zeytinyağı karıştırılır, macun haline getirilir. Peşinden bu karışım çok sert olmayan bir diş fırçası ile dirseklere uygulanır. 5 dakika süresince fırça ile dirsekler ovulur.
 • Dirseklere yapılacak tüm bakımlardan sonrasında mutlaka nemlendirici kullanılmalıdır.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉