• PAYLAŞ

Katarakt Neden ve Nasıl Oluşur ?

  • 22/09/2016 - 08:25
  • 0 Yorum
  • 919 görüntüleme

Katarakt Neden ve Nasıl Oluşur ?

Katarakt, göz içerisinde bulunan lensin saydamlığını kaybetmesi ile opak bir görünüm alması durumuna verilen isimdir.

Göz aynen bir kameraya benzeyen optik bir sistemden oluşmaktadır. Dışarıdan gözümüze gelen ışık ve aynı zamanda görüntülerin görme merkezine net olarak ulaşabilmesi için, öncelik olarak gözünüzün en dış saydam tabakası olan korneada, sonra gözünüzün içerisinde bulunan lens tabakasında kırılması gerekmektedir. Normal şartlar altında bu iki tabakanın yapısı saydamdır. Katarakt göz içinde bulunan lensin saydamlığını kaybetmesi ile opak bir görünüm alması oluşmaktadır.

katarak-tedavisi-nasil-olur
Katarakt Türleri

Katarakt rahatsızlığının birçok tipi olmasına rağmen, kataraktlar rahatsızlıkları 3 farklı grup olarak nitelendirilebilir ;

-Yaşa bağlı gelişen kataraktlar

-Doğumsal gelişen kataraktlar

-İkincil gelişen kataraktlar: Uzun süreli olarak ilaçların kullanımı kortizon gibi, göze gelen darbeler, metobolik yani diyabet gibi hastalıklar sonucunda oluşanlardır.

katarakt-neden-olusur

Katarakt Ortaya Çıkışı

Katarakt en sık rastlandığı durumlar yaşa bağlı olan durumlardır. Net olarak bilinen bir nedeni olmamakla birlikte ültraviyole ışınları, beslenme gibi birden fazla risk faktörü bulunmaktadır. Gözde bulunan lensin opaklaşmasının durumuna göre bireyler önceleri uzak veya yakın görme bozukluğundan kaynaklı olarak doktora başvururlar. Gözde opaklaşma oranı artması ile beraber uzak ve yakın görmeler bireylerin sosyal yaşantısını rahatsız edecek duruma gelerek hayatlarını zorlaştırır.

Katarakt Tedavisi

Katarakt rahatsızlığında ilaçla yada gözlük yardımı ile tedavisi mümkün değildir. Günümüzde ilerlemesini durdurabilecek etkili olan bir yöntem bulunabilmiş değildir. Tek uygulanan tedavi yöntemi ameliyattır. Ameliyat içeriği olarak  şeffaflığını kaybederek opaklaşmış olan göz merceğinin alınarak yerine yeni bir göz merceğinin koyulması sistemine dayanmaktadır.

katarakt-neden-ve-nasil-olusur

Katarakt hastalığının tedavisinin en güncel olarak kullanılan ameliyat sistemi Fako cerrahisidir. Fako cihazı, uygulama esnasında saniyede 40.000 defa titreşen ses dalgaları yayarak kataraktı göz içerisinde eritir. Bu şartlarda katarakt tamamen temizlendikten sonra, katlanabilir ve aynı zaman da akrilik maddeden üretilmiş mercek göz içerisine kolaylıkla yerleştirilir.

Fako cihazının kullanılması sayesinde göz içerisine oldukça küçük bir bölgeden girilerek ameliyat tamamlanmaktadır. Oluşan her türlü katarakt üzerinde uygulanabilmektedir. Fako cihazı sayesinde işlem süresi oldukça kısalmakta ve ameliyatın emniyeti son derece artmaktadır. Ameliyat tamamlanmasından sonra dikiş atmak gerekmemektedir. Ameliyat sonrasında iyileşme son derece hızlı ve birey günlük faaliyetlerinden kesinlikle etkilenmemekte.

 

 

[Toplam:3    Ortalama:2/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉